loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

OSMANLI ARMASI

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Karadeniz Bölgesi’nin ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamına yeni bir soluk getirmek ve katkı yapmak amacıyla 1975 yılında kurulan köklü bir devlet üniversitesidir.

Bölge üniversitesi olarak kurulan ve misyonuna uygun olarak 45 yılı geride bırakan üniversite, bireylerin ve toplumun yararına yenilikler kazandırmak için evrensel değerleri benimseyen, entelektüel titizlikle çalışan ülkemizin en güçlü araştırma ve öğretim kurumlarından biridir.

Adını Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuru ile Samsun’a ayak bastığı “19 Mayıs 1919” tarihinden alan Ondokuz Mayıs Üniversitesinde, 19 fakülte, 1 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 1 konservatuvar ve 24 uygulama araştırma merkezi bulunmaktadır.

Bu bilgiler Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin resmi internet sitesinde yer almaktadır.

Özetlemek gerekirse;

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Türkiye'de 1 Nisan 1975 tarihinde kurulan bir devlet üniversitesidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bağımsızlık Savaşını başlatmak üzere Samsun'a geldiği tarih Üniversitenin adı olarak belirlenmiştir.

Üniversitede kurulduğu 1 Nisan 1975 tarihinden bu yana çok sayıda rektör görev yaptı.

Son olarak atanan rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın konuklarını ağırladığı rektörlük makamında servis edilen fotoğraf karelerinde nedense Osmanlı arması ön plana çıkarılıyor.

Osmanlı arması son yıllarda birçok kamu kurum ve kuruluşlarında yer almaya başladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi de bu modaya uydu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın, makamında ağırladığı konukları ile fotoğraf çektirirken Osmanlı armasının bulunduğu yer tercih ediliyor.

Hemen hemen tüm fotoğraf karelerinde Osmanlı arması yer alıyor.

Osmanlı armasının bulunduğu köşede 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ilk adımı atan Mustafa Kemal Atatürk armasının bulunması adını 19 Mayıs’tan alan üniversiteye daha çok yakışırdı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar