loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ÖZEL TİYATROLAR CAN ÇEKİŞİYOR!

Tiyatroda ikinci dalga çoktan başladı.

Çünkü perde açılmadı!

Özel tiyatrolar can çekmeye devam etti.

5 aylık pandemi süresince devletten tek kuruş yardım alamadı.

Verilen sözler yerine getirilmedi.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi; tüm dünyada yaşanan ve sonuçları çok ağır olan pandemi süreci ile birlikte, ülkemizde birçok meslekte olduğu gibi tiyatro alanında da nefes alınamayacak bir aşamaya gelindiğini bildirdi.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi şu görüşü savundu:

“Bugün gelinen noktada ağustos ayının son haftasına girilirken özel tiyatrolar 5 aylık pandemi süresince devletten tek kuruş yardım alamamıştır. Projeler zor şartlarda tamamlanıp teslim edilmesine rağmen ilan edilen dijital gösterim ödemesi bile halen yapılmamıştır.”

Yapılan açıklamada konu ile direkt ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yürütülen diyaloglar, yapılan öneriler ve çağrılar, söz verilen vaatlerin bir kısmı kronolojik sıra ile sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 2 Nisan’da tiyatrolara 2020-2021'de verilen destekleme paketlerindeki destek tavan limitini yukarı çektiklerini belirterek verdiği şu sözü anımsatıldı:

“Destek kapsamına aldığımız tiyatro sayısında da ciddi artışa gidiyoruz. Başvuruları Temmuz başına, ödemeleri de Eylül başına çekiyoruz. İstihdam ettikleri SGK'lı personel ve sanatçılarıyla orantılı bir destek paketi hazırlıyoruz. Çok kısa sürede bunu da kesinleştirip, bu destek paketinden özel tiyatroların iştiraki olan personelin yararlanmasını sağlayacağız." 

Bitmedi.

12 Ağustos’ta Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da “Özel tiyatrolara verilen devlet desteği 2 kat arttı, 446 özel tiyatroya 8 milyon 795 bin TL kaynak sağladık” demişti.

9 milyon lira kaynak kime sağlandı?

İşte o konuda bir bilgi, belge yok!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar