loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

PANDEMİ KURULU

Pazartesi günü bu köşede yayımlanan “Katkı Sunmak Adına” başlıklı yazımı şu sözlerle bitirmiştim:

“Geride bıraktığımız hafta sonu Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu, İl İdare Kurulu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Korona virüsle mücadele için oluşturulan Pandemi Kurulu toplantıları gerçekleştirildi.

Korona virüse karşı alınacak önlemler ile ilgili gündem maddeleri görüşüldü.

Pandemi Kurulu’nda da Samsun’da alınacak ilave önlemler ile ilerleyen süreçte takip edilecek uygulamalar değerlendirildi.

Ülkemizde de olağanüstü bir durum yaşanırken Pandemi Kurulu’na Samsun Tabip Odası, Samsun Diş Hekimleri Odası, Samsun Eczacı Odası başkanları ile tecrübeli hekimlerin de “katkı sunmak adına” alınmalarının yararlı olacağını düşünüyorum.

Ne demiş atalarımız:

Her işin başı sağlık!”

Önceki gün yapılan içinde Pandemi Kurulu’nun da yer aldığı iki açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan “29 Mart'ta her ilde kurulmasına karar verilen İl Pandemi Kurulu'na odamız davet edilmemiştir. Halbuki, herkesin yaşam hakkının korunması için bu tür kurullarda işbirliği yapılması hukuksal düzenlemeler uyarınca gerekli ve zorunludur. Bu gerekliliğin hukuksal ifadesi Anayasanın 56. Maddesinde, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanununun 1. ve 4. Maddelerinde, 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun 3. Maddesinde, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununu hükümlerinde ve Danıştay kararlarında yer almaktadır. Meslek örgütlerinin, hazırlık ve uygulama sürecine dahil edilerek bu sorunla hep birlikte başa çıkacağımıza inanıyoruz” dedi.

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği (SAOB) Dönem Sözcüsü İshak Memişoğlu, salgın yönetiminin yerelde idaresi kapsamında İl Pandemi Kurulu oluşturulduğunu hatırlatarak şöyle dedi:“Bu kurulda Sağlık Meslek Odalarına da mutlaka yer verilmelidir. Dünya Sağlık Meslekleri Birliği'nin çağrısına kulak verilerek, koronavirüse karşı ön saflarda mücadele eden, hastalanan, yaşamını yitiren hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik en başta koruyucu donanım olmak üzere desteğe öncelik verilmelidir.”

SAOB Sözcüsü Memişoğlu ile Tabip Odası Başkanı Dr. Erkan, görüşlerini “katkı sunmak adına” paylaştılar.

AÇIKLAMA: Salı günü yayımlanan “Kimdir Bunlar”başlıklı yazımın bir “alıntı” olduğunu belirtmiştim. Bir sosyal medya hesabından alarak köşeme taşımıştım. Yazarının kim olduğu belirtilmediği için ben de “Alıntı” olduğunu belirterek yayınlamıştım. Yazının yani makalenin sahibi Sayın Mevlüt Kaleli bir bilgilendirme yaptı. Kendisine teşekkür ederek yayımlıyorum:

“Değerli köşe yazarı kardeşim. Bu makale bana yani Mevlüt Kaleli’ye aittir. Onlarca köşe yazarı benim ismimle paylaştı. Sayın Ümit Zileli Korkusuz gazetesinde, Sayın Can Ataklı köşesinde ismimle paylaştı. 3 milyona yakın kişi okudu, paylaştı. Sizin alıntı sahibin bilmiyorum diyerek paylaşmanız çok şık olmamış. Facebook sayfasında Mevlüt Kaleli diye girerseniz orijinalini bulursunuz. Bence orijinal haliyle resimleri de paylaşsanız daha anlamlı olurdu. Hatta bir arkadaş video klip çekmiş sayfamda var. Bir arkadaş sesli video okuması yapmış onlarda sizin gibi benden habersiz izin almadan paylaşmış. Paylaşmanıza ilgi göstermenize teşekkür ederim. Ancak ismimle paylaşılırsa emeğe saygı açısından örnek oluşturur. İlgilenirseniz face sayfamdan orijinalini alıp paylaşabilirsiniz. Makalenin orijinal hali “Nesli Tükenen Dinozorlar Misali Özel Bir Nesil”dir. Saygılarımla.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar