loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Prof.Dr. Necati MENEK, Samsun sevdalısı, değişimin ve dönüşümün öncüsü…

Prof.Dr. Necati Menek hocamız, hem akademik çalışmalarını ve hem de sivil toplum çalışmalarını birlikte, başarıyla yürütebilme becerisini gösterebilmiştir. Bir ayağı Samsun’da, bir ayağı İstanbul’dadır. Ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde bilimsel yayın, tebliğ ve kongrelerde sunulmuş çalışmaları bulunmaktadır.

Samsun Sevdalısı, Prof.Dr. Necati MENEK, Samsun Kavak Güneyce (Kulam Çukurlan)  doğulumdur. İlk öğrenimini Kavak Germiyan İlkokulu’nda tamamladı.   Orta ve  Lise  öğrenimini,   Samsun’da,   Samsun   İmam   Hatip   Lisesi’nde   bitirdi.   Lise döneminde, Samsun Liseler Arası Samsun Bölge Bilgi yarışmasında Samsun İmam Hatip Lisesi’ni temsilen birinci oldu. Aynı zamanda, Şiir okuma ve hikaye yazımında dereceler aldı. Yüksek öğrenimini, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Fizik bölümünden 1985 yılında  mezun oldu.  Aynı yıl,  Ondokuz Mayıs Üniversitesi- Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalında yüksek lisansa   başladı. 1986 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Fizikokimya Anabilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atandı.

İdari görevler ve bilimsel çalışmalar…

1988 yılında yüksek lisans tezini, 1994 yılında doktora tezini bitirerek “Kimya Bilim Doktoru’’ ünvanını aldı.   Ondokuz  Mayıs  Üniversitesi-  Fen   Edebiyat   Fakültesi   Kimya   Bölümü   Fizikokimya   Anabilim Dalında 1996 yılında Yardımcı Doçent, 1998 yılında Doçent ve 2004 yılında Profesör olarak atandı. Ondokuz  Mayıs Üniversitesi- Fen Edebiyat Fakültesi  Kimya Bölümü’nde  eğitim öğretim faaliyetleri yanında,   “Elektrokimya   Araştırma   Laboratuvarı”   kurarak   lisansüstü   (yüksek   lisans   ve   doktora öğrencileri için )   öğrencilerin   yetişmesine   katkı   sağlayarak,   araştırma   geliştirme   faaliyetleri sürdürmektedir.                                                                                                                                                                            Üniversitenin bir çok biriminde idari ve kurul üyeliklerinde bulundu.  Ayrıca, Nis University, Faculty of Sciences and Mathematics, Department of Chemistry, (Nis Sırbistan), McGill University, Faculty of Engineering, Department of Chemical Engineering, (Montreal Kanada) Visiting  Profesör olarak görev yaptı. Bununla  Verdun Elementary School /Montreal Kanada  Governer Board  görevinde bulundu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi- Kavak Meslek Yüksekokulu’nda Müdürlük görevi de yapan

Prof.Dr.Necati MENEK, Ondokuz Mayıs Üniversitesi- Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Fakülte Üyeliği görevlerinde bulundu. Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Fakülte Kurulu üyeliği görevi yanında;  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi-Kimya Bölüm Başkanlığı Görevini yürütmektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi   öğretim üyesi Prof Dr. Necati MENEK, ulusal ve uluslarası  American Electrochemical Society,Türkiye Kimya Derneği ,  International Electrochemical Society üyesidir.  Bununla   beraber,   Çok   sayıda   bilimsel   dergilerde   hakemlik   ve   bilim   kurulu   üyeliği yapmaktadır. Uluslararası  farklı  bilimsel kongrelerde 4 adet çağrılı konuşmacı olarak konferans verdi.

STK’lar ve sosyal çalışmalar…

Prof Dr. Necati MENEK, akademik çalışmalar ve bu alandaki sivil toplum örgütleri yanında, Samsun Enerji Verimliliği Derneği-Samsun Kurucu üyesi, Samsun Kavaklılar Derneği Dernek Başkan Yardımcılığı ve Dernek Başkanlığı, Dernek Yönetim Kurulu  üyesi, KADEF delegeliği,   Ondokuz Mayıs Üniversitesi Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Dağcılık Federasyon üyeliği, OMÜ Yaşar Doğu  Spor Yüksek Okulu Yardım ve Yaşatma Derneği Üyeliği, Güneyce  Köyü Derneği Üyeliği,

 İstanbul Samsun Dernekler Federasyonu SADEF delegesi, Samsun Şubesi Yönetim Kurulu üyesi 1.Çakallı Menemen Şenliği Yürütme Sekreteri ve Şenlik Koordinatörü, 2. Kavaklılar Kültür Şenliği Yürütme Kurulu Başkanı görevlerini yürüttü. Çalışmaları ile Samsun kalkınmasına pozitif motivasyonu artırmış ve bu çalışmalar yerel ve ulusal basında geniş bir şekilde yer almıştır. An itibari ile; Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi ve Kimya Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Necati MENEK , hiçbir görevden kaçınmadan, üstlendiği tüm görevleri başarıyla sürdürmüştür/sürdürmektedir. Halen, Samsun İlkadım Türk Kızılay Şubesi Başkanlığını sürdürmektedir. Aynı zamanda, Samsunda bulunan STK’ların yanı sıra; Samsun dışında da Samsun Sevdalısı olarak, Samsunlularla yakın ilgisi bulunmaktadır ve İstanbul Samsun Sivil Toplum Kuruluşları   Konfederasyonu   (SAMKON)     Danışma Kurulu  üyesi ve   Başkan   Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar