loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Ramazan Gecenoğlu, İstanbul Samsunlularının gönül dünyasında hoş bir sada bırakmıştır…

Ramazan Gecenoglu, ince ruhlu sanatçı yönü ağırlık kazanan bir değerli hemşerimizdir. Okuduğu Şiirlerle, anlattığı öykülerle etkinliklerimize renk katmış ve çok yoğun alkışlar almıştır. Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş misali; tiyatro çalışmalarının yanı sıra şiir programlarıyla da kendisini izlettirmiş ve gönül dünyamızda müstesna bir yer edinmeyi hakkıyla başarmıştır.

Ramazan Gecenoğlu’nun dilinden…

“1946 yılında Samsun-Ladik, Aşağı Gölyazı Köyü’nde doğdum. Daha on yaşımda babamın işi gereği gurbet ördüm. Askerliğim bitince İstanbul’a gelerek işe girdim. İstinye Kavel Kablo Fabrikası’nda makine operatörlüğü yaptım. Emaye bobin teli ürettim. Ortaokul tahsilim var.

1970 yılında gençlik hareketleri ve işçi eylemleri beni içine çekti. Kendimi sosyal etkinlikler içinde buldum. Samsunlu hemşerilerimle buluştum. Sanat ve edebiyat sevgimi yoğunlaştırdım. Samsun-Ladikliler Derneği kurucuları içinde yer alıp kurucu başkanlığı üstlendim.

Çok güzel etkinlikler yaptık…

Daha sonra, İstanbul’da Samsunluların birlik çalışmaları içerisinde yer aldım. Samsunlular Birliği ve bilahare İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği, ilk federasyonumuz Sadef-Samsun Dernekler Federasyonu; hem kuruluş, hem de çalışmalarında yer aldım. Keyif aldığım çalışmalardı çok güzel etkinlikler düzenledik.

Yaşımız gereği, bu işleri gençlerimize devrettik. Şimdi emekli olunca, gecen güzel günlerimizle gurur duyarak, gidişatı gözlerim yaşararak seyir halindeyim. Geçmiş güzellikler tekrar yaşanabilir mi? diye düşünüyorum ve ümitle, heyecanla bekliyorum.

Tarihe not düştüğümüz…

O zamanki birlik ve federasyon başkanımız Mimar Remzi Kozal ile birlikte, tarihe not düşülen unutulmaz etkinliklere imza attık.  Dünya Güreş Şampiyonumuz Yaşar Doğu ve hiciv ustamız Neyzen Tevfik anma programları, 16-19 Mayıs Mustafa Kemal Paşa’nın (Atatürk) İstanbul’dan Samsun’a hareket edişinin canlandırılması, Gülhane’de Büyük Samsun Buluşması etkinlikleri gibi hatıralarımızda yasatmaya devam ediyoruz.

O dönemden aklımda kalanlar; Arnavutköy’den Nevzat Duyar, Beykoz’dan Hayrettin Özbay, Esenler’den Veli Baş, Hikmet Atasoy Küçükçekmece’den Ridvan Akan, Mehmet Tarhan, Nurettin Yüksel, Büyükçekmece’den Mustafa Topuz, Bayrampaşa’dan Mustafa Coşkun, Ümraniye’den Seyfullah Aslantürk, Bekir Uysal ve de Erdal Aslan, Hayati Sözen, Sezgin Gümüş gibi emeği geçen çok değerli isimler vardı.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar