loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEVDET ERGİN

CEVDET ERGİN

Mail: smmm.cevdetergin@hotmail.com

RAMAZAN KUMANYASINDAN VERGİ ALINIR MI?

Ramazan yardımlaşma, dostluk, huzur ve bereket ayıdır. Esasen bugünlerde toplum olarak en fazla ihtiyaç duyduğumuz şeylerbunlardır. İşverenler çalışanlarına ramazan ayında (Ramazan Kumanyası veya Ramazan Kumanya Çekleri ) vermektedirler.  İş insanları sadece çalışanlarına değil, Toplumda İhtiyaç sahiplerine de bu kumanya paketlerini vermektedirler.

RAMAZAN PAKETLER /ÇEKLERİ VERGİYE TABİMİDİR. ?

Çalışanlara Ramazan paketi/kumanyası verilmesi hem dinimizin emrinin yerine getirilmesi ve hem de geleneklerimize uygun şekilde dayanışma ve yardımlaşma amacı taşımaktadır. Bu yardımlar yapılmalıdır da. Ancak. Bu yardımlardan Maliye vergi almaktadır. Okurlarımızın hayret ettiklerini, yanlış bulduklarını düşünüyorum.  

Ancak, Gelir Vergisi Kanunu Madde 61’e göre, “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir”. Hükmü uyarınca verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden gelir vergisi kesilmektedir. Bundan hareketle Çalışanlara verilen ramazan paketlerinden vergi alınmakta ve SGK primi kesilmektedir.

İFTAR YEMEKLERİNDEN DE VERGİ ALINIYOR MU.?

İftar yemekleri hem toplumumuzda hem de iş hayatımızda yaygın ve geleneksel bir hale geldi. Verilen iftar yemeğinin yeri ve büyüklüğüne göre de önemli tutarlara ulaşabiliyor.

Bu yemeklere ait faturaların gider kaydedilip edilmemesi konusunda duruma göre farklı yaklaşılması gerekiyor. İftar yemeği sadece bayiler, müşteriler, tedarikçiler için yapılıyorsa, bir bakıma yapılacak bir iş toplantısı iftar yemeği halinde organize edildiyse, yapılan harcamanın gider kaydedilmesinde bir sakınca yok. Ama bunun dışında, örneğin hayır amacıyla verilen yemeklerde veya eşin dostun ağırlandığı yemeklerde, yemek bedelinin gider kaydedilmesi mümkün değil.

 

Mali Müşavir olmamdan dolayı yıllardır bu konuda iş insanları ile hep bu soruları sorarlar. (Ramazan yardımlarından neden vergi alınıyor diye).  Ancak, bu isteklerini ve dileklerini hiçbir zaman Ticaret ve Sanayi odalarına iletmezler. İletseler TOBB nezdinde bu öneriler ve istekler dikkate alınır ve  Maliye bakanlığı nezdinde çalışma yapılabilir düşüncesindeyim.

 

Çünkü; Gelir Vergisi Kanunu’nda birçok istisna hükümleri vardır. Ücretlere ilişkin istisna hükümlerine baktığımızda; yemek bedeli, evlenen veya çocuğu olan personele yapılan yardımların belli tutarları itibari ile gelir vergisinden istisna edilmiştir. Buna karşılık yukarıda belirttiğimiz Ramazan’da verilen hediye çekleri ile ilgili böyle bir istisna hükmü yer almadığı için bu ödemelerin vergiye tabi olması gerektiği sonucuna ulaşılıyor. Bize göre, günümüz koşullarında belli bir limit koymak suretiyle bu tür ödemelerin de vergilenmek yerine sosyal dayanışmanın bir gereği olarak kabul edilmesi yerinde olacaktır. TOBB ve TÜRMOB gibi sivil toplum kuruluşlarının önerisi olarak yapılacak bir kanun değişikliği sırasında öneri değerlendirilir ve belli bir limit dâhilinde bu ödemelere vergi ve sigorta primine tabi tutulmaksızın gider yazılma imkânı verilir.

Hayırlı ramazanlar dileğimle, (Yardımlaşmaya Devam)

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar