loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

Reklamın iyisi kötüsü olmaz

Reklam insanlık tarihi kadar eski olan ve o günden bugüne kadar da değişik iletişim kanalları ile gelen önemli bir satış ve pazarlama yöntemidir.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz klişesi asırlardır söylenegelen bir sözdür. Bu yüzden de işletmeler, kurumlar ve tüzel kişiler her zaman için reklama önem vermiş ve bundan sonra da verecektir.

Milyon dolarlık reklam piyasası oluşan  Radyo ve Televizyon Reklamcılığı 1907 yılından itibaren bambaşka bir boyut kazandı. Reklamın gücü ve etkisinin yayılması ise reklam kanununun çıkarılmasını zorunlu kıldı. 1911 yılında reklamda dürüstlük olarak adlandırılan ve tüketicinin korunması sağlanan ilk reklam yasası çıkartılmış oldu.

Ülkemizde reklamcılık sektörünün altın çağı 1970'li yıllardan itibaren yaşanmaya başladı. Çünkü bu dönemde televizyon insan hayatına yeni yeni girmeye başladı. Televizyon artık reklamcıların en çok önem verdiği alanların başında geldi. Tüm reklam payı televizyona kaymıştı. Özellikle de küçük ölçekli gazeteler ve dergiler artık reklam alanı olarak kullanılmıyor ve sadece radyo televizyon üzerinden tüm reklamlar gerçekleşiyordu.

Günümüzde reklamcılığın önemini anlatmaya gerek var mı? Gazete, dergi ve televizyonların gelir kaynağı artık reklamcılık. İnsanımızın ürün ve marka takibi televizyon reklamlarında. Bir çok kuruluş ve mağazanın satış ve pazarlama yöntemi de reklamcılık, yaptıkları reklamlar sayesinde mağazalar dolup taşıyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar