loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAĞLIK BAKANINA 65 YAŞ ÜSTÜ ŞİKAYETLERİ

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taylan Ula, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'ya CİMER vasıtasıyla mektup gönderdi.

Prof. Dr. Taylan Ula mektubunda 65 yaş üstü grubun şikayetlerini şöyle dile getirdi:

Sayın Dr. Fahrettin Koca,
Sağlık Bakanı,

Sayın Bakan, bu mektubu size 65 yaş üstü grubun bazı şikayetlerini dile getirmek için yazıyorum. Kısaca ifade edersem, bize uygulanan kısıtlamalardan son derece rahatsızız ve bunların derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

Herşeyden önce, bu kısıtlamaların neye hizmet ettiğini anlamış değiliz. Bu konuda bizi ikna edici bir açıklama yapmadınız ve biz de kendi içimizde bu kısıtlamaların mantığını çözemedik. Ayrıca bu konudaki yakınmalarımızı hiç dikkate almadınız. Eskiden bize karşı daha anlayışlıydınız.

Bizim dışımızdaki grupların, onlara sağlamış olduğunuz özgürlükleri sonuna kadar kullandıklarını ancak bunun onlara yüklediği sorumlulukları hiçbir şekilde tam olarak yerine getirmediklerini ve sizlerin de bu duruma büyük hoşgörüyle yaklaştığınızı görerek, büyük üzüntü ve rahatsızlık duyuyoruz.

Bütün ısrarlarımıza rağmen ve kırka yakın vilayette olmasına rağmen, İstanbul' da açık alanlarda da maske takma zorunluluğunu neredeyse üç ay sonra getirebildiniz! İnsanların maske takmalarını, doğru maske takmalarını ve sosyal mesafeye özen göstermelerini yeterli düzeyde sağlayamadınız ve denetleyemediniz. İstanbul'un en varlıklı ve en eğitimli insanlarının yaşadığı Bağdat Caddesi civarında oturuyorum. Burada bile doğru maske takan çok az kişiye rastlıyorum ve polisin bunlara sadece bakmakla yetindiğini üzülerek gözlüyorum. Bizi hergün bu bilinçsiz ve saygısız insanlarla karşı karşıya bırakarak, parklarda ve sahillerde rahatlamak için çıktığımız yürüyüşlerin bile tatsızlaşmasına neden oldunuz.

Sadece en sıcak saatlerde dışarı çıkmamıza izin vererek, bizi iyi niyetinizden kuşkuya düşürdünüz.

Karmaşık ve anlamsız bir seyahat izin sistemiyle kafalarımızı karıştırdınız, internetle arası iyi olmayanları zor durumda bıraktınız, bize günü birlik yakın bir yere gidip biraz rahatlama imkanını bile çok gördünüz. Buna rağmen, bizlere durumları şüpheli kalabalık otellere gitme konusunda kolaylıklar sağladınız!

Marketler yarım günlerini sırf bize ayırsınlar gibi basit ve uygulanması çok kolay teklifleri bile dikkate almadınız. Bu durumda, size güvenmeye, destek vermeye devam etmeli miyiz?

İçişleri Bakanlığı'nın bugünkü genelgesiyle, çiğ köfteciler (!) de dahil olmak üzere, yeme içme mekanlarının tümünde çalışma saat kısıtlamaları tamamen kaldırıldı. Bu pandemi ortamında, insanların sabahlara kadar yiyip içmelerini düşünebilmeniz büyük bir incelik olsa da, bundan bizler de bir pay alabilmeyi çok isterdik.

Pandemide en büyük desteği sağlık çalışanlarından ve bizden gördünüz. Sadece bu desteklerle pandemiyi kontrol altına alamayacağınız aşikardı ve nitekim de öyle oldu. Vaka sayılarındaki direnç gerçek bir normalleşme sağlanmasını engelliyor. Sağlık çalışanları da, bizler de çok yorulduk. Bizler gereksiz ve anlamsız bulduğumuz kısıtlamalarımızın derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde, bazı protesto eylemleri düzenleme zorunda kalacağımızı da bilmenizi isteriz.

Saygılarımla.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar