loading...
Samsun
DOLAR12.4902
EURO14.1202
ALTIN713.05
ZEKERİYA FIRAT

ZEKERİYA FIRAT

Mail: gazetenizhalk@gmail.com

Sağlık kentinin ‘çürük yumurtaları’

Herkesin malümudur; Samsun’un sağlık kenti iddiası var. Bu iddiayı gerçekleştirmek içinde kente aralıksız yatırımlar yapılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yatırım programından ‘aslan payı’nı adeta Samsun alıyor.  Emeğe geçenleri tebrik etmek gerekiyor. Çünkü Samsun’un adeta her ilçesine birer hastane yapılıyor.

Gözler ise, Canik ilçesinde yapımı devam eden 1 milyar 69 milyon lira maliyetli Şehir Hastanesi’ne çevrilmiş durumda. 12 bin kişiye istihdam sağlayacak 900 yataklı sağlık üssünde 40 ameliyathane 200’den fazla yoğun bakım olacak. Şifa dağıtan Samsun Eğitim Araştırma Hastanemizin yükünü hafifletecek Şehir Hastanesi, sadece bölgeye değil, Türkiye’ye hatta sağlık turizmi kapsamında yabancı ülkelerden gelenlere hizmet verecek. Hastane inşaatının yüzde 7’si tamamlandı, 2023 yılı ortalarına yetişmesi planlanıyor. Gerçekten Samsun için çok önemli bir yatırım. Emeği geçenleri kutluyorum.

Sağlık turizminden pay alma hedefinde olan ve bu yönde yatırımlarına devam eden Samsun’da gel gelelim madalyonun diğer tarafına yani hastanelerin nasıl yönetildiği konusuna. Samsun’da hastane yönetici atamaları geçtiğimiz aylarda, oldukça gündem oldu tartışılır hale geldi. Hatta atamalarda ‘siyasilerin rolü olduğu’ şeklindeki eleştiriler, kentin gündemini meşgul etti. İyi niyetli yöneticilerimiz var, kendi çabaları ile hasta memnuniyetini artırmaya çalışıyorlar. Ancak hastanelerde hastaya, hasta yakınına nasıl yaklaşılacağını bilmeyen, sağlık çalışanı olduğunu unutmuş çok sayıda  ‘çürük yumurta’ var. Bu kişiler, iyi niyetli idarecilerimizin çabalarını baltalıyor, hasta memnuniyetini  adına yapılan çalışmaları aşağıya çekiyor. Burada liyakat ön plana çıkıyor. Donanımsız, hasta yakınına dahi davranmayı bilmeyen çalışanlar, çalıştıkları kuruma, yöneticilerinin canhıraş şekilde verdikleri emeklere zarar veriyor. Bu durum hasta memnuniyetini etkiliyor. Durumun özeti, madalyonun ön tarafı parlıyor, ancak arka tarafı temizlenmeyi bekliyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar