comdata sag dikey
loading...
Samsun
DOLAR8.3271
EURO10.0579
ALTIN480.43
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

SAĞLIK VE EĞİTİM ÇALIŞANLARININ YAŞAMA HAKKI!

Dünyanın en yetenekli, en özverili sağlık çalışanlarına rağmen, Türkiye en çok vaka görülen ülke, Samsun en yüksek riskli il. Samsun'da coronayla mücadeleyi sevk ve idare etmesi gerekenler ya corona  oldu ya da kötü örnek. Siyasi etkinlikler, belediye başkanlarının tanıtım toplantıları, ‘lebalep’ dolu salonlarda yapılan kongreler sonucu yeni corana hızla yayıldı. 

Vaka sayısı normalin 100 katını aştı. 

Türkiye en riskli ülke olunca turizm gelirleri de tehlikeye düştü. Kongre salonları lebalep dolarken turizm tesisleri boşaldı.  Haritalar kızardı, sorumluların yüzü kızarmadı. Kurala uyan, uymayan, gecesini gündüzüne katarak çalışan, cana can katarken can veren sağlık çalışanları dahil olmak üzere  coronanın bu denli yayılmasından milletin tamamı sorumlu tutuldu da sorumlular sorumlu tutlmadı.. Vakaların, İngiltere varyantlı mutasyon virüs olduğu, kolay ve hızlı bulaştığı ancak vaka sayılarının hasta ve ölüm oranlarına yansımadığı açıklandı. Tehlike gösterilerek farkındalık yaratılması gerekirken tehlike vatandaştan gizlendi, önlem alması engellendi. . Açıklanananın aksine vaka sayıları hasta sayısına da vefat sayısına da yansıdı.  Mutasyonlu virüsün kaynağı İngiltere'de yeni virüsün okul çağındaki çocuklarda daha yaygın görüldüğü ve mutasyona uğramamış virüsten yüzde 65 oranında daha ölümcül olduğu ortaya çıktı.

Samsun'da önce yoğun bakım üniteleri sonra servisler doldu, yeni virüs çok sayıda ailede toplu ölümlere neden oldu. Ankara'dan deneyimli ekip, İstanbul'dan polis geldi. Ancak aynı flütü üfleyen 5 öğrencinin 5’i de pozitif olmasına, Polis okulu öğrencilerinin yarısı karantina altına alınmasına, yüz yüze eğitim yapan öğretmenler hayatını kaybetmesine rağmen, İl Hıfzıssıhha Kurulu bir türlü yüz yüze eğitime ara vermedi. Sağlık çalışanlarından sonra eğitim çalışanları da hayatını kaybetmeye başladı. Öğretmenlerin en temel hakkı olan ‘yaşama hakkı' ellerinden alındı! Yaşama hakkı olmayanın hiç bir hakkından söz edilemez!

Nüfusuna göre en çok sağlık çalışanı, eğitimci ve de vatandaş  Samsun'da hayatını kaybetmesine rağmen Samsun' a özel önlem alınmadı. İlgili bakanlıklar illerdeki değişen ve gelişen şartlara göre İl Hıfzıssıhha Kurullarını özel önlem almada yetkilendirmelerine rağmen, vakalar artarken kapatılmayan okullar, Samsun'da vakalar düşerken, tüm Türkiye ile birlikte ancak yüz yüze eğitime ara verilebildi.

Corona artarak can yakmaya devam ediyor! Maske, mesafe, temizlik ve karantina kurallarına uyun, mutlaka aşı olun!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar