loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAHİLLER S.O.S. VERİYOR

Samsun’da sahiller S.O.S. veriyor, bu imdat çığlığına Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) bileşenleri ulaşıyor.

Samsun sahillerinde denizin alarm verdiğini görüyorlar.

Denizdeki yosun oluşumları ve devamında oluşan çürümenin kötü kokulara yol açtığını saptıyorlar.

Yerel yönetimler eliyle kamu kaynakları kullanılarak em değerli doğal miras olan Atakum sahillerinde ekolojik dengenin bozulduğunu gözlemliyorlar.

SAMÇEP bileşenleri AtakumÇatalçam sahillerinde ve denizde oluşan kirlilik üzerine açıklama yapınca Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri harekete geçiyor.

Sahilde çalışma yürütüyor.

Bu da şunu gösteriyor.

İlgili kurumlar yapılan açıklamaları medyada takip ediyor.

Ondan sonra yola koyuluyor.

SAMÇEP bileşenleri, önceki gün AtakumÇatalçam sahillerinden yoğunlaşıp Dereköy sahillerine kadar ilerleyen, denizdeki yosun oluşumları ve devamında oluşan çürüme sebebi ile kötü kokuların Dereköy Balıkçı Barınağına kadar neden yayıldığını gözlemledi.

Dereköy Balıkçı Barınağı’nın mühendislik hatalarıyla dolu olduğunu, barınağının yapımından sonra oluşan kıyı tahribatının Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ilgili birim olan Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından iyi okunamadığımı saptadı.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ şu açıklamayı yaptı:

“Yapılan haberler üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesinin sahilde başlattığı çalışma, olay karşısındaki duyarlılık bakımından olumlu bir tavır olsa da, en az hadisenin başlangıcına vesile olan Dereköy Barınağının yarattığı olumsuzlukların algılanmasındaki tavırdan farklı bir anlam taşımamaktadır. Bir türlü algılanmamakta ısrar edilen bu tavırla devlet kaynakları, Dereköy Balıkçı Barınağının sökülüp, yeniden planlanarak doğru yer ve doğru planlama ile yeniden yapılmasının birkaç katı maliyetle Atakum sahillerini korumak adına yapılan yanlış yatırımlarda heba edilmiştir. Zira burada doğal bir reaksiyon söz konusudur, doğanın tavrı söz konusudur. Büyükşehir Belediyesinin iş makinalarınca yapılacak müdahale,  olayın bilimsel analizlerinin yapılarak sorunun ortaya konulması ve çözüme yönelik çalışmaların yapılmasından sonraki temizlik çalışmaları aşaması olmalıdır. Çünkü sorunu yaratan koşullar devam etiği sürece Atakum sahillerinde ötrofikasyon süreci artarak devam edecektir.

Kısaca söylemek gerekirse, Dereköy Balıkçı Barınağının yapılmadan önceki günlere geri dönmeliyiz. Sahillerimizin kurtarılmasının tek çözümü budur.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar