loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ŞAHİN DAĞLARI

Yakın bir tarihte Şahin Dağları’nda yeşil alan kalmayacak.

Nasıl ki komşu il Ordu-Fatsa’da 5 yılı aşkın süredir devam eden altın madeni arama çalışması nedeniyle yeşil örtü yerini yeşilin hiç gözükmediği bir zemine bıraktıysa, Kavak ve Havza arasında bulunan Samsun’un akciğeri konumundaki Şahin Dağları’nı da ayni akıbet bekliyor.

Binlerce ağacın kesildiği Şahin Dağları’nda yeşil örtü yerini diğer maden arama çalışması yapılan yerlerde olduğu gibi yeşilin olmadığı bir alana bıraktığı zaman yıllar önce çok sevilen “Kaleden kaleye şahin uçurdum, ah ile vah ile ömrüm geçirdim” yeniden çok dinlenir olacak Samsun’da.

Çünkü şahinler konaklayacağı ağaç bulamayacak.

Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları kapsamında doğa yok oluyor.  

TÜPRAG’ın Kaz Dağları’nın 5 katı büyüklüğündeki alanda devam eden, projesi kapsamında her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açacak. Şahin Dağları’nda yolları Orman İşletmesi açtı.

11 bin 785 hektar alanda yürütülen altın arama çalışmaları kapsamında sondaj bölgeleri oluşturmak için binlerce ağaç kesilerek örümcek ağı gibi yollar açıldı, Açılan yollar sondaj kuyularına çıkıyor. Sondajlar nedeniyle kaynak suları da kurudu. 6 ayrı ruhsat alan şirketin 2024 yılına kadar altın arama izni bulunuyor.

Altın arama çalışmaları yürüten Kanadalı firmanın bölgede açtığı tahribat artık açık bir şekilde görülüyor.

Yapılan maden arama çalışması Şahin Dağları’na telafisi olmayan zararlar veriyor.

Ruhsat sahası sondaj vurulan yerler tamamen ormanlık alanların için kaldığı için Şahin Dağları giderek yok olacak.

Havayı temizleyen, suyu tutan, doğanın dengesini koruyan kayın ağaçları mumla aranacak.

Şahin Dağları yok olduğu zaman içme suyu sıkıntısı çekilecek.

“Ahlar-vahlar” para etmeyecek!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar