loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

SAMSUN BİRİNCİ OLDU

17 yılı aşkın zamandır Türkiye’yi yöneten AK Parti hükumetinin  ne kadar zamcı olduğu ortada dururken halen de piyasaların ucuzlayacağına inananlar var ya işte onlara sözüm:
İçinizde biraz olsun Allah korkusu varsa vatandaşa artık yalan söylemeyin ve gerçeklerle önce kendiniz yüzleşin sonra da vatandaşı yüzleştirin.
Akaryakıta, sigaraya, haliyle piyasanın petrol türevlerine dayalı tüm üretim emtialarına ÖTV vergisi geliverdi.
ÖTV vergisinin açık okunuşu nasıldı?
Özel Tüketim Vergisi mi?
Resmiyetteki adı öyle yerinde ise şöyle okunuyor: ‘Öttürün Türk Vatandaşını.’
Ötmesine ötüyoruz da tavuk gibi değil bir horoz gibi ötebilsek.
Bu ülke işte o zaman  ‘mandalıktan’ kurtulur. Türkiye bir manda mı? Açılışına bakalım da ne olduğuna sizler karar verin:
“Manda ve Himaye, kendini yönetemeyecek ülkeler yönetecek ve yükseltecek duruma gelene kadar diğer ülke ve cemiyetlere verdikleri yetkiye manda denir.”

 
Türkiye bir süre manda ile yönetilmişti, tarihte sonrasında ulus bu yönetime karşı durdu ve mandayı kovdu, bunda da Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük rolü oldu.
Yeniden Türkiye’nin manda ile yönetilmesini isteyenler Atatürk'ü karalama kampanyasını sürdürüyorlar.

Ancak ne hikmetse yargı bu karalama karşısında suskun kalıyor. Bugün Atatürk’ün karalanmasına karşı suskun kalanlar unutmasınlar ki bugüne karşı karalama kampanyalarına karşı da suskun kalacaklardır. Bugün bir dolu verginin sırtına yüklendiği vatandaş, yönetimin ne yaptığını elbet görecektir. Sesini çıkarmayanlar homurdanmaya başlamış durumdalar unutulmasın ve bu homurtulara yönetenler kulaklarını tıkamasın.


Bırakın tüm Türkiye’yi sizlere Samsun’dan bazı rakamlar verelim ki Türkiye örneğini gözlerinizin önüne serelim:
 

Samsun İŞKUR İl Müdürlüğü verilerine göre; 2019 yılında 17 bin 172 kişi işsiz kaldı, 15 bin 701 kişi ise işe yerleştirilmiş. Bu rakamların açıkçası işsizler sayısının günden güne artması demektir.


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü’nce, 2019 yılı içi Samsun için konulan işe yerleştirme hedefinin 26 bin 200 iken, henüz 8 aylık süre içerisinde bu rakam 15 bin 701'e ancak ulaşabilmiş.

Şimdi birileri çıkıp Samsun birinci olmuş diye övünse alkışlayanlar da olacaktır mutlaka. Çünkü biz halk olarak rakamlara ve istatistiklere inanır hale gelmişiz.
Oysa istatistik yanlış rakamların doğru toplanmasıdır. Ve bu unutulmamalıdır. Önemli olan aşağıdan değil yukarıdan birinci olabilmektir. Tüketimde değil üretimde birinci olabilmektir.
Samsun maalesef bu konuda sınıf atlayamamıştır.
Elbet bunun suçlusu ve sorumlusu Samsun’da yaşayan halk değil ekonomiyi ve belediyeleri israflı yönetenlerdir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar