loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAMSUN İLİ KONULARI

Avukat Hüseyin Cimşit “Samsun Büyükşehir ana caddelerinde ve merkez ilçelerinde belediyelerce yapılması gereken eksiklikler, valilik, emniyet müdürlüğü tarafından yapılması gereken trafik kontrolleri” konulu yaptığı Samsun ili konularını içeren çalışmasını benim ve Hedef Halk Gazetesi’nin dikkatine sundu.

Avukat Hüseyin Cimşit güzel bir çalışma yapmış.

Bende sayın Cimşit’in Samsun ili konularını içeren çalışmasını Samsun’u yönetenlerin dikkatine sunuyorum:

SBŞB sorumluluğunda olan ana caddelerin (12 mt ve daha geniş) yaya kaldırımlarının fiziksel durumu ne dünya standartlarına ne de ülke standartlarına uygundur. Bunu düzeltmek için bir çaba da yoktur. SBŞB ne yapılan yazılı başvurulara ise “bütçemiz uygun olunca yapılacaktır” gibi sudan cevap verilmektedir. Örneğin; Saadet Caddesi (Lise Caddesi ile Muhittin Kefeli Bulvarı arası).

Saadet Caddesi (Lise Cad. ve Muhittin Kefeli Bulvarı arasında) üzerinde durulmaz denilen işaretli yelerde araçlar park etmekte ve kendilerine hiçbir yaptırım yapılmamaktadır. Ceza ya da çekilme işlemi uygulanmayarak trafik güvenliği ihlal edilmektedir. Hemen yanı başında 2 adet ilçe emniyet müdürlüğü bulunmaktadır.

İlkadım ilçesinde özellikle 19 Mayıs, Kale, Zafer, Hürriyet, Karadeniz, Çiftlik mahalleleri ara sokaklarında bir yangın çıksa, park etmiş araçlar yüzünden o mahalle tamamen yanar ve söndürülemez. Çözüm; otopark alanları üretip (gerekiyorsa kamulaştırma yapılarak), ara sokaklara araç parkını önlemektir.

Cumhuriyet Meydanının merkezinden 1 km yarıçapındaki alanda yayaların güvenli yürümesi için tüm kaldırımların standardize edilmeleri şarttır. Kalitesiz taşlarla döşenen kaldırımlar kabul edilebilir değildir. Ya asfalt yapılsın (Avrupa’da her ülkede var) ya da baskı beton (içine çatlamayı önleyici elyaf malzeme konularak) yapılsın.

İşsizliği önlemek için, özellikle SBŞB ihtiyaca yönelik, sanayi ve KOBİ’lerle de görüşerek iş garantili meslek kursları açmalıdır. İstanbul’daki İSMEK gibi.

Şehrin temiz tutulmasında gerek nüfusun yeterince bilinçli olmaması gerekse çöp toplama hizmetlerinin yeterince denetlenmemesi nedeniyle büyük sorun vardır. En az 5 kişi görünmeyecek şekilde çöp kamyonlarını takip ederse, bu durumu gözlemleyecektir.

Samsun liman bölgesi sahili şehrin en gözde mekanı olmasına rağmen, denetim (özellikle güvenlik) eksikliği nedeniyle yeterince verimli hizmet verememektedir. Özellikle de göçmen ya da misafir yabancıların ürettiği zemin kirliliği büyük boyuttadır.

Özellikle İlkadım ilçesindeki kış hava kirliliği aşırı ölçüdedir. İlkadım ilçesinde (aslında bütün merkez ilçelerde) kömür, odun, fueloil yakıt kullanımı yasaklanmalıdır. İhtiyacı olan ailelere kömür yardımı değil, doğal gaz yardımı yapılmalıdır.

Limanda doğu mendirekte yapılan toz maden yüklemelerinde büyük kapasiteli klem-şel tabir edilen vinç ataşmanı (sızdırmaz) ve de özenli kullanılmalıdır. Klem-şel en yüksek kotta açılıyor ve ortalık toz duman oluyor. Aksi taktirde çıkan toz bütün İlkadım’ı etkilemektedir. Kanser vakalarının istatistiği bu tespiti doğrulayacaktır.

Samsun Adliyesi önüne de trafik sinyalizasyonu, o bölgeye yakın trafik ışıkları ile koordineli olacak şekilde konulmalıdır. Yaya güvenliği için bu şarttır.

Cumhuriyet Caddesi büyük ölçüde çift yönlü yapıldı. Ancak trafik kontrolü olmadığı için, çift sıra park eden araçlar, Cumhuriyet Caddesine çıkan yollardaki köşe başlarına park eden araçlar yüzünden trafik güvenliği diye bir şey adeta yoktur. Çarpışma kayıtlarından görebilirsiniz.

Belediyelerin caddelerdeki otopark yerleri oto-kiralama firmaları tarafından işgal edilmemelidir. Hem de araç yıkama yeri olarak kullanılmamalıdır. Hiçbir uygar ülkede caddede araç yıkanmasına izin verilmez.

Lise caddesindeki yaya geçitleri öncesine hız kesici engeller konulmalıdır. Hızla kaptıran sürücüler yaya geçitlerinde yavaşlamıyorlar.

Yüzüncü yıl bulvarı ile 19 Mayıs caddesinin buluştuğu nokta özellikle akşam saatlerinde trafik lambaları olmadığı için kilit olmaktadır. Yüzüncü yıl bulvarı üzerinde hatalı ve kural dışı park eden araçlar da bu tıkanıklığı artırmaktadır. Yeterli denetim yoktur.

Gezici motosikletli trafik polisleri, hatalı park eden araçlar için araç çekicileri güvenli trafik akışı için vazgeçilmez 2 unsurdur. Dünyanın tüm şehirlerinde (Londra, Paris, Münih) denetimler bu şekilde sürekli yapılmaktadır.

Kaldırım kenarında yola çizilen çift kesiksiz çizgi (araya durulmaz da yazılarak) “Durulmaz”, tek kesiksiz çizgi “Park Edilmez”, kesikli çizgi “Kısa Süreli Park” anlamına gelecek şekilde sürekli bilgilendirme yapılmalıdır.

Parola; sürekli eğitim (gazete, tv, radyo, broşür), etkin denetim, etkin yaptırım olmalıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar