loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

SAMSUN TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Yıllarca tartışıldı durdu bu konu, Türkiye üretime mi yönlenecek yoksa ithalatla mı günü geçirecek?
Türkiye eğer üretemezse sadece tüketir duruma gelirse o zaman bağımlı olur. Bu bağımlılık sadece kötü olan maddelere bağımlılığa da benzemez, iyi olduğunu sandığımız maddelere de alışkanlık ve sonrasında bağımlılık haline gelir.
Türkiye genelinde üterim ekonomisi yerini ithalata terk etmiş durumda. Bunun en büyük nedeni üreticinin desteklenmesi olabilir de üreticinin desteklenmemesinin altında ithalat yapan çok uluslu şirketler olabilir mi acaba?
Bu çok uluslu şirketler ve dolayısıyla da zincir marketlerin paralarına para katmak amacıyla kurulduğunu bilmemek aptallık olur herhalde. Üretim ekonomisinden tüketim ekonomisine geçişte kazanan vatandaş olmuyor haliyle.
Üretim ekonomisinin Türkiye’yi ve de Samsun’u getirdiği noktayı Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerle ortaya koydu. 2019 yılının ilk 6 ayında Samsun’da toplam 245 esnaf sanatkâr kepenk kapattı. 
Samsun, 2019 yılında kepenk kapatan esnaf sayısında Türkiye birincisi olurken gerekçe de şöyle ortaya konuldu:
Samsun’da üretimin ve diğer yan sektörler ekonomiye yeterince katkı sağlamaması ne kadar sürecek? Sanayinin olmaması nedeniyle de Samsun esnaf şehri haline geliverdi.
Üretim ekonomisinden tüketim ekonomisine dönülmesi Samsun’da birçok esnafın ve işyerinin daha kepenk kapatacağı anlamına geliyor. Samsun bazı Anadolu illeriyle yarışırdı geçmiş dönemlerde oysa şimdi yarışın içinde bulamıyor kendisini.
Gerekçe basit,  Samsun siyasi ve ekonomik olarak son yıllarda iyi yönetilememiş demek ki. Samsun’un gelirleri üretime yönlendirilememiştir.

ATAKUM’UN HALİ NE OLACAK?
Cemil Deveci MİLLET İttifakının adayı olarak koltuğa oturduğundan sonra başına gelmedik kalmadı. Bunlardan birisi de 40 milyon TL'lik borcuna Karşılık 6 Aracına Haciz konulması oldu. 
Atakum Belediyesi tarafından önceki dönemlerde kurulan ve borçlarıyla gündemden düşmeyen Atakum İmar İnşaat Ltd. Şti. kime borçlanmış bu kadar?
Samsun esnafına borçlanmış, kamu kurumlarına borçlanmış ayrıca 
37,5 ton lop et için borçlanmış.
Kurumlarda devamlılık esastır tamam da olmaz ki bu kadar da borçlanılmaz ki birader.
Soru şimdi şu: Acaba Başkan Cemil Deveci bu kadar borçların nasıl yapıldığını ve işlerin kimlere yaptırıldığını araştıracak mı?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar