loading...
Samsun
DOLAR13.721
EURO15.5351
ALTIN786.54
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

SAMSUN VALİSİ SAYIN ZÜLKİF DAĞLI’YA AÇIK MEKTUP

Sayın Vali,

Atakum’da bulunan ve 100’ü aşkın engelli çocuğumuzun öğrenim gördüğü Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu,Taflan’a taşınacak.

İl Özel Eğitim Kurulunun 25.05.2020 tarihinde verdiği karar,01.06.2020 tarihinde Valilik oluruyla yürürlüğe girdi. Milli Eğitim Müdürlüğü, okulun “…bulunduğu mevkideki trafik yoğunluğu, gürültü kirliliği, sınıfların 15 metrekare olması,sınıflarda10 öğrenci bulunması ve yeni açılacak atölyelere yer olmaması vb. nedenlerle…”taşınmasına karar verildiğini belirtti. Ancak,bu karar yerel ve genel basında tartışmalara neden oldu.

Okulun yerine BİLSAM’ ın (Bilim Sanat Merkezi) taşınacağı söyleniyor. Özel çocukların eğitimi için elverişli olmadığı söylenen okul, yetenekli çocukların eğiti için nasıl uygun olacak!?..

Bu karar sizin ilimize vali olarak atanmanızdan önce alınmıştır. Söz konusu kararın yeniden gözden geçirilmesi,özel olan bu çocukların okullarından uzağa gönderilerek mağdur edilmemesi  içinbazı durumları hem kamuoyunun hem de sizin bilginize sunmayı bu çocuklara karşı bir görev kabul ediyorum.

Okulun su anki konumunun öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi becerileri uygulayabilecekleri sosyal ortamlara yakın olması açısından son derece elverişli olduğu şu gerekçelerle sıralanıyor:

-Okulayakın sosyal mekanlar, çocukların toplumsal becerilerinin gelişmesi için son derece elverişliortamlar sunmaktadır.Yeni taşınılacak yerde ne yazık ki, bu imkanlar yoktur.

-Okulda, hafif düzey zihinsel engeli olan çocukların yanı sıra bedensel engelli, down sendromlu, otizmli ya da tüm engel gruplarına sahip çoklu engeli olan öğrenciler öğrenim görmektedir. Bu sebeple okul saatlerinde çocuklar velilerine ihtiyaç duyarlar. Velilerin büyük bölümü sosyal yardımlarla geçinen dar gelirli ailelerden oluşmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında, okulun yaklaşık 25km daha öteye taşınmasıyla, çıkabilecek bir sorunda velinin okula ulaşmakta ne kadar güçlük çekeceği ortada. Hastalanan çocuğunu okula gelip alıp evine götürmesi bile imkansız hale gelecektir. Servis dışında okula ulaşım için 3 araç değişimi gerekmektedir.

-Okul spor tesislerine çok yakın olduğu için “özel çocuklarımız” bu tesisleri çok sık kullanmakta, karşılığını da ülke ve dünya çapında yapılan müsabakalarda aldıkları derecelerle vermektedirler. Geçen yıl bowling sporuyla tanışmış okul öğrencileri, salon çok yakın olduğu için sıkça antrenman yaparak, hem kızlarda hem de erkeklerde il ve Türkiye başarıları kazanmışlardır. Okul taşınırsa bu imkanlardan da mahrum kalınacaktır.

-Servislerin öğrencileri evlerinden aldıkları düşünüldüğünde yeni okula varış süresinin 1,5 saate yaklaşacağı tahmin edilmektedir.Aynı zamanda ailelerinde okula geliş gidişlerinde sıkıntılar yaşanacaktır.

-Okulun bu günkü atölye donanımına kavuşması yaklaşık 20 yılda tamamlanmıştır. Bu zaman zarfında 2 adet yiyecek içecek atölyesi, 2 adet mobilya atölyesi, 1 adet konaklama ve seyahat atölyesi, 3 adet el sanatları atölyesi, 1 adet bahçe peyzaj atölyesi ve uygulama serası tam donanımlı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu atölyelerde öğrencilere meslek kazandırmak üzere teorik eğitimin yanında uygulamalı eğitimler de verilmektedir. Aynı zamanda çocukların engel durumlarına uygun dizayn edilmiş güvenli üretim alanları oluşturulmuştur. . Hali hazırda meslek okulu statüsünde eğitim verebilecek bir okul için yapılmış tüm harcamayı yok sayarak şimdi gönderecekleri yere tekrar aynı parayı harcamak kamu kaynaklarının israfı anlamını taşımaktadır.

-Okula sadece Samsunda ikamet eden öğrenciler değil, okulumuzu duyup il dışından da çocuklarının eğitimi için Samsun’a ve Atakum’a taşınan aileler vardır.

-Öğrencilerimizin sosyal imkanları sınırlı, izole bir yerleşim yerine taşınması, toplumdan soyutlanma süreçlerini ve yabancılaşmayı artıracaktır.

Özel durumları nedeniyle çocuklarımızın ve velilerinin mağdur edilmemeleri için durumun tarafınızdan yeniden değerlendirileceğine olan inancımla yeni görevinizde başarılar dilerim.

Saygılarımla.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar