loading...
Samsun
DOLAR8.658
EURO10.1795
ALTIN488.66
SADİ SUBAŞI

SADİ SUBAŞI

Mail: sadisubasi@denizoptiksamsun.com

​​​​​​​SAMSUN YEREL VE SİYASİ YÖNETİMLERİNİN ARTI VE EKSİLERİ

Bugün köşemde Samsun’u yöneten ve temsil eden yönetimlerle ilgili bir değerlendirmemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Samsun gibi sorunları çok olan kentlerin yönetimine talip olanların ve temsil etmek üzere siyaset yapacakların seçim öncelerinde vaat ettikleri en önemli şey, kentin sorunlarını gidererek kenti daha yaşanır ve halkını da huzurlu hale getirmektir.

O nedenle;

Bir belediye başkanının seçildikten sonra yapacağı ilk iş, kendisine oy veren-vermeyen ayırımına girmeden yöneteceği kentin tüm insanlarını ile onların sesi olan sivil toplum kuruluşlarını ve kenti temsil eden tüm kuruluşları kucaklaması ve onlarla yakın iletişimde olması gereklidir.

Bu nedenle, başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere tüm ilçe belediye başkanları da bu ilkeleri benimsemiş olmalıdırlar.

Bu bağlamdaöncelikle de Samsun için çok büyük önem taşıyan ve Samsun’un en büyük tanıtım organı olan Samsunspor’a özel bir ilgi ve destek vermeleri gereklidir.

Ne var ki kişilere kızarak Samsunspor’a ve taraftarına karşı tavır koyduğu görülen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’in, bu tavrının kabul edilebilir yanı yoktur.

Sayın Başkan’ın bir an önce bu tavrından vaz geçerek, geçen sezon Basketbol takım oyuncularına tahsis ettiği Anakent Tesisleri için bu yıl koyduğu yasağı ve maç günlerinde taraftarlarımızı stada taşıyan raylı sistemi ücretli yapma kararından vaz geçmesi, ortamın yumuşatılması açısından yararlı olacaktır. Sayın Başkan, bu kentin seçilmiş en önemli yerel yöneticisi olarak sizden beklenen de budur.

Bu çerçeveyi çizdikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’in seçildiği günden bugüne yaptıklarına bakınca, ne yaptığını ve de ne yapmaya çalıştığını anlayabilmiş değilim.

Samsun adına yapacağı her güzel işi alkışlamaya hazır bir kişi olarak, seçildiği günden bugüne bu çalışmalarını dikkatle izliyorum.

Bu açıdan bakınca, Subaşı meydanı ile Gaziler Meydanını birleştiren noktada ki yer altı çarşısını yıkarak yapmaya başladığı yer altı oto parkı ve yol düzenlemelerinin, o bölgede ki trafiği rahatlatacağını umarak olumlu baktığımı söylemek istiyorum.

   Ama bir Samsunlu olarak yıkım merkezli yaptıklarını ve yapacağını söylediği yıkım projelerini de, son derece kaygı ile izliyorum.

   Sayın Başkan, sizin yapacağınızşey, sizden önceki partinizin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın yaptığı ve Samsunluların beğenisini kazanmış güzel şeyleri yok etmekolmamalıdır.

Bu tavrınızın devam etmesi size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi size olan inanç ve güveni de sarsacaktır.

   Onun yerine Sayın Yusuf Ziya Yılmaz döneminde yapılmış hatalı şeyleri düzeltmek çok daha önemli değil midir?

Örneğin, yıllarca Samsun girişinde görüntü kirliliği yaratan kamyon garajının kaldırılarak yeşil alan ve park yapılan yere, ilçelere gidecek minibüs ve midibüsler için otogar yapmak, yer tercihi açısından bu kente yapılacak çok büyük bir kötülüktür.

   Cumhuriyet Meydanı ve Saathane Meydanında ki onlarca binayı yıkarakyüzlerce işyeri sahibini perişan etmenin hangi önceliği vardır? Samsun’a hangi artı değeri kazandıracaktır?

   Bu yıkımlara harcanacak ve bina sahiplerine ödenecek paralarla öncelikli işlerin yapılması hem size saygınlık, hem de Samsun’a çok şey kazandıracaktır.

Örnek vermek gerekirse;

1-Cumhuriyet Meydanın da yapılacak öncelikli şey, o bölgeye yeterli olmayan yer altı otoparkını yıkarak en az iki üç katlı bir otoparka çevirmek daha akılcı değil midir?

2-Cumhuriyet Meydanında en azından bir yönü yer altına alarak trafiği rahatlatan bir projeyi devreye sokamaz mısınız?

3-Mecidiye Caddesi’ni(Gazi Caddesi) ortadan ikiye bölen tüp geçit,bu önemli caddenin Bulvar AVM tarafı ile ilişkisini keserek Mecidiye’yiadeta işportacılar çarşısı haline getirmiştir.

   İşte size yıkılması gereken bir yer. Bu abartılı tüp geçidi kaldırıp,Ondokuzmayıs Bulvarı’nı o bölgede yer altına indirerek yılların en iyi iş merkezi olan Mecidiye Caddesi’ni bütünleştirerek hayat kazandıramaz mısınız?

4-Sayın Yusuf Ziya Yılmaz döneminde tüm uyarılara rağmen, Atakum ile Kızılırmak Deltası’nda ki Kuş Cennetini bağlamak üzere Bayındırlık Bakanlığından onay alınmadan Çatalçam’dan başlayarak Taflan ve Dereköy yönünde denize ve kumsala kayalar dökülerek bir yol yapıldı.

Trafiğe kapalı olmasına rağmen araçlar tarafından kullanılan bu yol, yaz boyunca o sahillerde tatil yapan insanların yürümesini ve bisiklete binebilmesini riske sokar hale gelmiş ve ölümlü kazalara neden olmuştur.

 Sayın Başkan,

Bu yolu ortadan bir çiçek bandı ile bölerek araç geçişini engelleyecek bir düzenleme ile yarısını bisiklet ve diğer yarısını da yürüyüş yolu haline getirerek yöre halkını rahatlatamaz mısınız?

  5- Ondokuzmayıs Bulvarı ile100.Yıl Bulvarının kesiştiği yerde yapılanmühendislik faciası kavşak düzenlemesini, trafiği kördüğüm etmeyecek bir şekilde yeniden düzenleyemez misiniz?

   Sayın Başkan, biliniz ki, bunlar sizi halkın gözünde daha saygın hale getirecektir.

                   ************************************

  Gelelim Samsun adına Samsun’da ve Ankara’da siyaset yapanlara;

Samsun’un en zayıf karnı, ne yazık ki en çok ihtiyacı olan siyasetçileridir. Uzun yıllardır Samsun’a önemli katkılar yapsınlar diye TBMM’ ne gönderdiğimiz siyasetçilerden hemen hemen hiçbir yarar göremedik.

  Öylesine yanlışlar yaptık ki, yüreği Samsun için atmayan isimleri biraz da siyasi partiler kanunundan doğan yanlışlarla, biz değil siyasi partilerin genel merkezleri belirledi.

  Samsun halkına, kimleri milletvekili görmek istiyorsunuz diye sorarak en çok oy alan yüz kişiyi belirlesek, inanın son otuz yılda Samsun adına TBMM’ ne gönderdiğimiz vekillerinin bir kaçı hariç hiç birisi sıralamaya dahi giremez diye düşünüyorum.

Son iki dönem milletvekillerimize baktığımızda da,bir iktidar milletvekili olarak başta Samsunspor’a olmak üzere yeterli olmasa da en çok destek veren milletvekili olarak sadece Sayın Fuat Köktaş’ı görebiliyoruz.

TBMM’ nin etkisizleştirildiği bir ortamda zaten Muhalefet partilerinin her hangi bir katkı sağlaması çok da olası değildir.Buna rağmen muhalefet milletvekillerimiz arasında son dönem de seçilen CHP Samsun Milletvekili Sayın Neslihan Hancıoğlu’nu, gerek TBMM’ de ki ve gerekse ilçeleri ve kent merkezini gezerek halkın nabzını tutması açısından başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Bu konuda son günlerde umut verici saha çalışmaları ile öne çıkanbir başka isim de, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sayın Ecz. Nazan Güneysu’yu da izlemeye değer bulduğumu söylemek isterim.

İyi Parti’den de, Erhan Usta’nın özellikle TBMM’ de etkin olduğu gözüküyor.

Üzülerek söylemek gerekirse,Samsun halkının da milletvekillerimizin, Samsun’a katkıları konusunda farklı düşünmediği biliniyor. 

  Ama Samsun siyaseti adına söylenebilecek daha da olumsuz şeyler, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri konusundadır.

Tek amaçları, bir sonra ki yerel veya genel seçimlerde Belediye Başkanı veya milletvekili seçilmek olan tüm siyasi parti il, ilçe başkanları ve yöneticilerinin kent siyasetine hiçbir katkısı yoktur.

SONUÇ:

Siyasi Partiler Kanunu değiştirilerek, belediye başkan ve milletvekili adaylarınıher partinin o kentte ki tüm üyelerinin katılacağı ön seçim ile belirlemesi sağlanmalıdır.

   Hatta her partinin ön seçimle göstereceği milletvekili aday sayısı, o kentin çıkartacağı milletvekili sayısın iki katı sayıda olmalı ve seçmen bu adayların sıralamasını vereceği oylarla yapabilmelidir. Böylece milletvekilini o kent halkının kendi oyları ile belirlemesi sağlanmalıdır.

   Belediye başkanlığı seçimleri içinde her parti ön seçimle üç aday belirlemeli ve her parti üç adayla seçime girmeli ve halk kendi partisinin başkanını kendi oylarıyla belirlemelidir.

  Ancak böylece halkın sahip çıkacağı belediye başkanları ve milletvekilleri seçilebilecektir. Ayrıca bu yöntemle seçilecek olanlar da, halka hizmet etmenin gerekli olduğunu görecek ve ona göre çalışmak zorunda kalacaklardır.

Siyasi yapının oluşumuna, toplumun beklentilerinden çok siyasi parti liderlerinin çıkarlarına hizmet edecek isimlerin seçimi ile devam edilirse, toplumun siyasetçiye olan güveni çok daha alt seviyelere düşecektir.

Güzel ve sağlıklı yaşamımızı devam ettirebilmek için aşılarımızı bir an önce yaptırmanızı önererek, sorunsuz bir hafta diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar