loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Samsun, Yerli Oto Yatırımını bekliyor

Samkon, Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu genel başkanı  Sezgin GÜMÜŞ yaptığı açıklama ile yerli otomobilin Samsun’da yapılması gerektiğinin bir defa daha altını çizerek, ana gövdenin Samsun’da imal edilmesini belirtip beklentileri bir adım daha ileriye taşımıştır.  Samsunlular,  ana gövdenin Samsun’da yapılmasını beklerken, aynı zamanda yerli otomobil için gerekli teknoloji geliştirme ve ar-ge çalışmalarının  da Samsun’da yapılmasını özellikle talep etmektedirler.

Türkiye Teknoloji Üniversitesi kurulmalı

Samsun Canik ilçesinde atıl duruma düşmüş üniversite binasının “Türkiye Teknoloji Üniversitesi” adıyla yerli otomobil üretimi için gerekli mühendisten teknikere kadar teknik elamanları yetiştirirken aynı zamanda teknolojiyi üreten, ar-ge yapan bir merkez halinde kurgulanması adımı açilen atılmalıdır.

Her şeyi ile tam teşekküllü bir üniversite kompleksi durumunda olup iki yıldır atıl olduğu içinde zaman içinde kendiliğinden yıpranmaya yüz tutan milli servet bu binaların bir an önce kullanıma alınması da çok önemlidir.  Atama yapıldığı anda üniversite faaliyete geçebilecek durumdadır. Özellikle Hükümet yetkililerine ve siyasilere seslenmek istiyorum. İrade koyunuz ve hiçbir kuruş harcamadan bu çok önemli adımı atınız… Hem atıl durumdaki binalar ihya olsun ve hem de Türkiye bir Teknoloji Üniversitesi kazansın ve de yerli otomobil için çok önemli teknolojik altyapıyı oluşturacak bir kurum hayat bulmuş olsun.

2018 Tüik verileri ve göçler

2018 yılı başında açıklanan Tüik verilerine göre 15.029.231 kişinin yaşadığı İstanbul’da ikamet eden ilk on il şöyle sıralanıyor; Sivas 763.021, Kastamonu 520.839, Giresun 493.695, tokat 475.809, Samsun 427.677, Erzurum 416.780, Trabzon 411.693, Malatya 410.567, Sinop 376.471 kişi olarak sıralanmaktadır.

Bakıldığında bu illerin kuzey orta Anadolu bölgesi ve çevresinde Samsun merkezli olarak toplandığını görüyoruz.  Göçlerin birinci nedeninin ekonomik olduğunu bir çok araştırma ortaya koymuştur. Yani bölgemiz göçüyor, göçüyor… Durdurmak için tek çare istihdam sağlayacak yatırımların bölgeye acilen kazandırılmasıdır.  İşte bunun için diyoruz ki, yerli otomobil yatırımı mutlaka  ve mutlaka bu bölgeye yapılmalıdır…

İstanbul Samsunluları hafta sonu etkinlikleri

Samkon, 17 Şubat Cumartesi günü  sabah namazı Eyüp Sultan Camii’nde kılınıp müteakiben Afrin’deki  ve  bütün şehitlerimiz için Kuran okutulacak ve ordumuzun muzafferiyeti için dua edilecektir.

Samdef , 18 Şubat Pazar günü İstanbul-Kartal’da kahvaltı programı düzenlemiştir. Program kononukları; CHP genel sekreteri Akif Hamzaçebi ve Kartal Belediye Başkanı Op.Dr.Altınok ÖZ

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar