loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAMSUN’DAKİ ATATÜRK EVİ

Kırklareli Belediyesince Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin benzeri olarak inşa edilen ve 24 Ocak 2018 tarihinde açılan Atatürk Evi’ni, 200 bine yakın kişi ziyaret etmiş. 
Samsun Tekkeköy ilçesinin Kirazlık mevkiinde 2006 yılında hizmete giren 2016 yılında Karayolları ekiplerinin yan yol çalışması nedeniyle yıkılarak Bayrak Tepe Tabiat Parkı’nda yapılan ve 2018 yılı Ocak ayında faaliyete geçen Atatürk Evi’ni kaç kişi ziyaret etti?
Bilen varsa söylesin.
Çünkü Samsun’da Atatürk Evi (Havza’daki hariç) var mı yok mu bilen pek yok!
Bir anket yapılsa Bayrak Tepe Tabiat Parkı’nda Atatürk Evi olduğunu her 10 kişiden 9’u bilmez. Çünkü Bayrak Tepe Tabiat Parkı’na gitmemiştir. 
Gitmediği için Atatürk Evi’ni görmemiştir/gezmemiştir!
Dönemin Kutlukent Belediye Başkanı Hayati Tekin, Tekekköy ilçesinin Kirazlık mevkiinde Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin aynısını yaptırarak 2006 yılında müze olarak hizmete girmişti. 
Samsun-Ordu Karayolu üzerindeki Atatürk Evi-Müze’yi her gün çok sayıda vatandaş ziyaret ediyordu. 
2016 yılı Eylül ayında Atatürk Evi Karayolları ekiplerinin yan yol çalışması nedeniyle yıkıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından evin aynısı doğa ile iç içe olsun diye Bayrak Tepe Tabiat Parkı’nda yapıldı. 
300 bin liraya mal olan Atatürk Evi 2018 yılı Ocak ayında hizmete girdi. 
Bayrak Tepe Tabiat Parkı’na kent merkezine olan uzaklığı nedeniyle vatandaşlar ilgi göstermiyor. 
Araç girişinin de paralı olduğu park alanında bulunan Atatürk Evi de bu nedenle vatandaşlar tarafından ziyaret edilmiyor. 
Atatürk Evi, Bayrak Tepe Tabiat Parkı’na değil de Bandırma Vapurunun bulunduğu alana yapılmış olsaydı ziyaretçi sayısı Kırklareli’ndeki Atatürk Evi’ni ziyaret edenlerden daha fazla olurdu.
19 Mayıs Atatürk Şehri Samsun’a Bandırma Vapuru yanındaki alana Atatürk Evi çok ama çok yakışırdı. 
Aslında geç kalınmış değil.
Bayrak Tepe Tabiat Parkı’ndaki Atatürk Evi bulunduğu yerde kalsın.
Yeni bir Atatürk Evi 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı’nın kutlanacağı 19 Mayıs 2019 tarihine kadar Bandırma Vapurunun yanına yapılırsa doğduğu evden, kurtuluşa giden yola kadar çok daha büyük anlam ifade eder.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar