loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAMSUN’DAKİ KONSOLOSLUKLAR

BORSAN Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Fildişi Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu görevine atandı.

Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Endonezya Fahri Konsolosu oldu.

İki Fahri Konsolos ataması tamam.

Fahri Konsoloslara başarılar dilerim.

Samsun’da yıllar önce konsolosu olmayan ülke yoktu.

Sıralayalım.

İngiltere Samsun Konsolosluğu,

İtalyan Samsun Konsolosluğu,

FRansa Samsun Konsolosluğu,

Avusturya Samsun Konsolosluğu,

Macaristan Samsun Konsolosluğu,

Rusya Samsun Konsolosluğu,

İran Samsun Konsolosluğu,

Yunanistan Samsun Konsolosluğu,

Belçika Samsun Konsolosluğu,

Amerika Birleşik Devletleri Samsun Konsolosluğu,

Almanya Samsun Konsolosluğu,

İsveç Samsun Kosolosluğu,

Norveç Samsun Konsolosluğu vardı.

Hatta Samsun’daki konsoloslar ve konsolosluk görevlileri günümüzde başkanlık makamı olarak kullanılan 1911 yılında inşa edilmeye başlanan 26 Aralık 1913 tarihinde ise Mimar Mösyö Rici tarafından bitirilerek Samsun Şehremanetine teslim edilen, dönemin Belediye Başkanı Gebilizade Mustafa Necip Efendi tarafından dekorasyonu düzenlenen tarihi hizmet binasının açılış törenine de katılmışlardı.

İşte o bilgi Hizmet Binası Tarihi bilgisinde şöyle yer almıştı:

“Hizmet BinasıTarihî niteliklere sahip olan ve yalnızca başkanlık makamı olarak kullanılan eski bina 1911'de inşa edilmeye başlanmış, 26 Aralık 1913 tarihinde Mimar Mösyö Rici tarafından bitirilerek Samsun Şehremanetine teslim edilmiştir. Dönemin belediye başkanı Gebilizade Mustafa Necip Efendi tarafından dekorasyonu düzenlenen binanın açılış törenine mülki memurlar ve askerler, ulema ve Samsun'da bulunan din önderleri ile Samsun'da bulunan İtalyan Konsolosluk yetkilileri, İngiltere Samsun Konsolosluk Memuru D. Papadopoulos, Fransa Samsun Konsolosluk memuru EdouardBerliand, Avusturya-Macaristan Samsun Konsolosu A. Del Tore, Rusya Samsun Konsolos yardımcısı A. Savinof, İran Samsun Şehbenderi Hacı Ahmet Ali Bey, Yunanistan Samsun Konsolos yardımcısı LeonidasMatlis, Belçika Samsun Konsolos vekili M. Giraud, Amerika Birleşik Devletleri Samsun Konsolosluğu memuru W. Peter, Almanya Samsun Konsolos yardımcısı Mösyö Kuckhoff, İsveç-Norveç Samsun Konsolos vekili PolanisOktardove Canik Livası Mutasarrıfı Süleyman Necmi Bey Efendi gibi dönemin bölgedeki önemli kişileri katılmıştır.”

Yeni bina proje aşamasındayken eski binanın yıkılması planlanmış ancak Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nca binanın tarihi eser olduğu bildirilerek yıkımı engellenmişti.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar