loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Samsunlular Samsun dışında etkinliklerini arttırıyor

Samsun dışındaki samsunlular her geçen gün etkinliğini arttırarak çalışmalarına devam ediyorlar.  Yalnızca İstanbul’da 500 civarında Samsun hemşeri derneği bulunuyor. FEDERASYONLAR ve federasyonların bir araya gelerek oluşturduğu Konfederasyon (SAMKON) bulunmaktadır ki; Sezgin GÜMÜŞ başkanlığında  çok önemli çalışmalara imza atıyor.

 İstanbul dışında Ankara ve Bursa’da da hemşeri derneklerimizin bir araya gelerek oluşturdukları birer adet Federasyon bulunuyor. Yine İş adamları derneklerimiz de hızla yerlerini alıyorlar. Samsun adına oldukça sevindirici bir gelişme. Bu dernekler hemşerilerine sahip çıkarken bulundukları bölgelere de olumlu katkılar yapıyorlar.

Kültürel çalışmalar, ekonomik yardımlaşma, öğrencilere burs, sağlık desteği  vb bu derneklerimizin çalışmalarından yalnızca çok az bir kısmıdır. Samsun için, özellikle Samsun yerel yöneticilerinin ve siyasilerin  dikkate alması ve üzerinde ciddiyetle çalışması gereken  bir güç ortaya konmuştur.

Canikliler İstanbul’da dernekleşti

İstanbul’u ele aldığımızda hemen hemen her ilçemizin derneği ve hatta bazı ilçelerimizin federasyonu bulunmaktadır. Yalnızca merkezdeki Canik, İlkadım, Atakum ilçelerinin henüz dernekleri bulunmuyor. Ancak, bu üç ilçemizin derneklerinin de kurulabilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Bu konuda ilk adım Caniklilerden geldi ve İstanbul Gaziosmanpaşa merkezli olarak “İstanbul Samsun Canikliler Kültür Yardımlaşma Derneği” kuruluş çalışmalarını tamamlayarak faaliyete geçmiş bulunuyor. Başkanlığını Yavuz BEKTAŞ’ın yaptığı dernek hemşerilerin yoğunlukla yaşadığı Gaziosmanpaşa ilçesinde konuşlanmış ve diğer bölgelerle de koordine olmuşlar. Bir toplantılarına katılarak gözlemlediğim çalışmalar son derece seviyeli ve verimli olduğunu gördüm.  Canikli hemşerilerimize başarılar diliyorum.

Azerbaycan’da ve beş kıtada Samsunlular

Yurtdışında da çok olumlu gelişmeler var. Geçen ay Yüksel DİNÇER’den İngiltere’deki  Samsunluları ve çalışmaları dinledik. Azerbaycan’da hemşerilerimiz kuruluşlarını tamamlamış ve her ay düzenli olarak bir araya geliyorlar.  Yakın bir zamanda davetlerine icabet edip Azerbaycan’daki hemşerilerimizi orada ziyaret edeceğim. 

Artık samsunlu hemşerilerimiz beş kıtada bir araya geliyor hasret gideriyor güçlerini birleştiriyor…

İstanbul’da 21. Büyük Samsun Buluşması

1997 yılında Gülhane yapılan ve her yıl değişik yerlerde gerçekleştirilen “İstanbul’da Büyük Samsun Buluşması” bu yıl Samkon’un organizasyonuyla 22-24 Eylül tarihlerinde İstanbul Yenikapı Miting alanında gerçekleştirilecektir.

Bir milyonu aşkın ziyaretçinin beklendiği etkinlik; Samsun’un her yönüyle tanıtıldığı kültür değerlerinin ortaya konduğu bir büyük buluşma noktası olarak nitelenmektedir…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar