loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Samsunluların İstanbul’daki en büyük buluşması

Tarihte İstanbul ile Samsun bağlantısı hep yaşana gelmiştir. Samsun bölgesi halkı hürriyetine düşkünlüğü ile bilinirdi. O kadar ki,Büyük İskender bölgeyi istila edince diğer istila ettiği yerlerdeki gibi kendi yönetimine almamış, yönetimi yaşayan halka bırakmıştı.

Kurtuluşu ve kurtuluş günü olmayan şehir

Mustafa Kemal Paşa, bölge halkının hürriyetine düşkünlüğünü ve bu yönde atılacak adıma mutlaka destek olacağını tarih bilgisi gereği bildiği için memleketin kurtuluşu için ilk adımı Samsun’a çıkarak atmıştı.

Samsun bunun için kurtuluş günü olmayan şehir, Kurtaran Şehir olarak anıla gelmiştir…

1453’ten bu güne                                           

Samsun ile İstanbul’un en önemli buluşması ise, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle gerçekleşmiştir.  Evliya Celebi’nin de seyahatnamesinin 11. Bölümünde belirttiği üzere Fetihle birlikte Müslümanlaşmaya ve Türkleşmeye başlayan İstanbul’un İlk yerleşimcileri Çarşamba ovası Fatih Çarşamba’ya, Bafra ovası Tophane ve Üsküdar  bölgelerine yerleştirilerek  konumlandırılmışlardı.

Yani İstanbul 1453’lerde de Samsun kültürüyle kucaklaşmış ve bütünleşmiş olarak bu güne kadar gelmiştir. O tarihlerde İstanbul’un nüfusu 50 bin kadardı ve genelde de sur içinde yaşıyorlardı.

İstanbul’da en büyük 5. Hemşeri topluluğu

Son yıllarda yoğunlaşan göçlerle birlikte Samsunlular bir defe daha İstanbul ile buluşmakta ve adeta geçmişten geleceğe kültürlerini kazımakta ve yaşamaktadırlar. Özellikle 1990’lı yıllarda artan göçler günümüzde de devam ederek İstanbul’daki  en büyük 5. Hemşeri topluluğu Samsunlular olmuştur.

1990’larda İstanbul geneline hitap eden  ilk toplu etkinliği Samsunlular yapmış ve geleneksel hale getirerek bugüne taşımıştır.İstanbul’da ilk dernekler birliğini ve ilk fedarasyonu ve de ilk konfederasyonu Samsunlular kurmuş ve diğer şehirlere örnek olmuşlardır.

 İstanbul’da en büyük Samsun buluşması

Samsunlular bugün bireyleri, dernekleri, federasyonları ile  yek vücut olunan Konfederasyon Samkon ile fevkalade bir düzen içerisinde hareket etmektedirler ki, bu konuda en büyük fedakarlık ve kahramanlık Samkon Genel Başkanı Sezgin GÜMÜŞ’e ait olduğunu özellilikle altını çizerek belirtmeliyim..

Bu hafta İstanbul’un bilbordlarında Samsun tanıtım afişleri var; Köprülerinde boydan boya Samsun tanıtım afişleri var. Sanki İstanbul tarihten gelen bir kucaklaşmaya hazırlanıyor.. Evet,  bu hafta sonu 22-24 Eylül tarihlerinde İstanbul Yenikapı’da tarihin en muhteşem, en büyük Samsun buluşması yaşanacak ve bu tarihi ana şahitlik etmek için bizler de hep beraber orada olacağız… 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar