loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

 SAMSUN’U BU HALE KİM GETİRDİ?

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını hatırlatarak, “Bu süre zarfında gıda ve benzeri gibi zorunlu ihtiyaçlarınızı temin için dışarıya çıkmanız gerektiğinde bunu diğer aile üyeleri ve arkadaşlarınızı yanınıza almadan tek başınıza yapmanızı istirham ediyorum” dedi.

Sayın Dağlı, gerçekten akıl vermiş vatandaşa. Şunu yapın bunu yapmayın diye uyarmış. Vali olarak uyarmak görevi tabi, ancak bir başka görevi de  Samsun’un lider konuma gelmesinde suçlu olanları bulup gereğini yapmak değil mi?

Samsun Türkiye lideri olana kadar başta Sayın Vali Dağlı olmak üzere diğer ilgililer neredeydiler? Samsun bu liderliği nasıl ele geçirdi, asıl sorgulanması gereken ve önlem alınması şart olan konu bu değil mi?

Siz ne kadar diğer illerden kolluk kuvveti getirirseniz getirin salgının önünü alamazsınız. Salgının önünü alabilmek için önce vatandaşın bilinçlenmesi gerekir. Pandemi çıktığından beri Samsun’da görev yapan valiler sadece vatandaşa onu yapın bunu yapmayın demekle yetindiler. Sayın vali, isanların gereksinimleri var, bunların nasıl temin edileceğini neden açıklayıp uygulamıyorsunuz. Sadece yasakları hatırlatıyor ve yasak koyuyorsunuz. Doğrudur, görevlerinizden birisi alınan kararların uygulanmasıdır, bunu yapacaksınız ancak vatandaş çalışamazsa ne yiyecek ne içecek?

Samsun’da işyerleri kapalı esnaflara ne kadar yardımda bulunuldu, esnafa yapılan yardımlar geri alınıyor mu alınmıyor mu ve burada faiz uygulanıyor mu bunları da vatandaşın bilme hakkı vardır. Esnaf işyerini açamazsa iş yapamayacak, vatandaş alışveriş yapamayacak, sonrasında para akışı olmayacak, para harcanmayacak. Para harcanmayınca da enflasyon düşecek ardından da çalışanlara ve emeklilere maaş artışları minnacık gerçekleştirilecek.

Türkiye’de pandemi başladığı günden bugüne geçen zamanda emeklilerin maaşları üç çeyrek altına ulaştı.

Bu ne demek diye sormanıza gerek yok siz de biliyorsunuz, fakirleşiyoruz. Bu fakileşme Samsun’u da vuruyor elbette.

Sayın Valimize bir soru soralım: Samsun halkına kurumlar, belediyeler aracılığıyla pandemi süresince yapılan yardımları açıklamak iyi olmaz mı, belki rakamlar açıklanırsa vatandaşın da morali düzelir. O zaman vatandaş “Devlet yanımda, aç kalmayız” diye düşünür herhalde. Acaba sizde açıklayabilecek rakamlar var mı?

 

LİDERLİĞİ BIRAKMIYORUZ

Samsun’da  il dışından polisler getirilmesine rağmen salgının önü bir türlü alınamıyor. Bunun nedeni ne olabilir. Kurallara uyulmuyor mu yoksa  verilen rakamlar mı vatandaşı yanıltıyor.

Samsun’un, haftalık haritada liderliği bırakmadığını görünce vatandaşın da morali bozuluyor. 100.000’de 678,72 ortalama ile Türkiye’nin en kötü ili olan Samsun’un bu kımızı renkten çıkarılması için tam kapanma mı gerekiyor acaba? Yoksa verilen rakamlar gerçek değil mi de kimse bu tam kapanmayı istemiyor? Tam kapanmada vatandaşa yardım edilmesi gerekir, Hükümetin kasasında para mı kalmadı da yardım korkusuyla mı tam kapanmaya gidilmiyor?

Gerekçesi ne olursa olsun bu pandemide Türkiye sınıfta kalmıştır. İktidar suçu sadece vatandaşa yıkmamalı kendisinde de hata aramalıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar