loading...
Samsun
DOLAR8.4789
EURO10.091
ALTIN498.11
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

SAMSUN'UN KARLA İMTİHANI

Samsun’da son yılların en yoğun kar yağışı yaşandı. Yüzlerce köy yolu yoğun kardan kapandı. Samsun Büyükşehir Belediyesi yol açımında sınıfta kaldı. Şaşırdık mı bu duruma? Şaşırmadık elbette. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin karla sınavındaki vurdumduymazlığını 2017’de gördük.
O dönem ‘İstesek yolların hepsini açarız’ diyen dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı, şimdinin vekili Yusuf Ziya Yılmaz ‘Karla mücadele edilmiyor’ eleştirilerine cevap vererek, karla mücadele ederek ‘Kaynaklarımızı har vurup harman savuramayız’ demişti.

Karla mücadeleyi bir hizmet değil de israf gören zihniyet, bu karla yine hortladı. Köy yolları kara teslim. Yetki sorununa neden Büyükşehir Yasası ile ilçelerdeki ana yolları Büyükşehir, ara yolları ilçe belediyesi sorumluluğunda bırakanlar cevap verebilmelidir bu konuda.

Büyükşehir Yasası ile yıllarca eleştirdiğimiz İl Özel İdaresi kapanmış, tüm ekipman bina ve personeli büyükşehire devrolmuştu. Büyükşehir gelenleri havuza yolladı. Ekipman ve binalara kondu ama o kadar. Eskinin köyü, şimdinin kırsal mahallelerine eski yatırım maalesef o dönemki gibi yok.
Bina demişken aklıma geldi; Samsun İl Özel İdare kapanınca dönemin Valisi Hüseyin Aksoy ve İl Özel İdaresi Genel sekreteri taşınmazların neredeyse tamamını Büyükşehir Belediyesine ve SASKİ’ye bıraktı.

Özel İdarenin Atakum’daki binaları SASKİ’ye, meydandaki binaları ise Büyükşehir’e geçti. Diğer illerde bu denli bir devir söz konusu olmadı.
Bu taşınmazlar karşılığında ise Valiliğe bağlı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na şimdilerde yıkılacak olan eski SASKİ’nin olduğu bankalar caddesindeki binanın bir kısmı verildi. Yıkılınca ise YİKB’nın gidecek yeri bile yok. Valilik o dönem nasıl böyle büyük bir hata yaptı anlamak mümkün değil.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kurması gereken kriz masasını elinde makinesi personeli olmayan Valilik kurdu.
 

Karın yoğun yağdığı anda emniyetin polis telsizini dinleyen ve personeline dinleten belediye yöneticisi polisin ‘Kar yağıyor. Büyükşehir ve Karayollarından kimse telefonlara çıkmıyor’ isyanları sonrasında Fen İşleri ve Makine İkmal daire Başkanlarını şikâyet ediyormuş. Kar yağmış, vatandaş isyanda, Büyükşehir suskun. Ertesi gün olanlar ise daha komik.
Aşırı kar yağınca Büyükşehir Fen İşleri’nin Derebahçe’deki yerleşkesindeki çatılarda kar birikiyor. Karı indirmek için akıllının birisi ‘basınçlı su sıkalım’ diyor. Karın suyu tutacağı ve ağırlaştığını hesap edemeyince de çatı çöküyor. Sonrasında Vali Bey’e yüklenmeler geliyor. Oysa Samsun Valisi bu eksikleri görüyor mutlaka.

 

Söz valiye gelmişken Vali Bey tam bir devlet adamı… Samsun’da yanlış giden bazı işleri düzeltsin diye gönderildiğini düşünüyorum. Samsun’un özlediği bir profil. Umuyorum ki Hüseyin Aksoy sonrası Samsun için yeni fırsatın adı Zülkif Dağlı olacak. Öyle medyatik olma veya sürekli basında olayım derdi de yok. Kendisi ile tanışmadım ama tanıyanlar çok çalışkan ve dürüst diyor. Onun medya eksikliği önceki valiler gibi basının önünde olup, suya sabuna dokunmayan bir profili olduğunu düşündürmesin sakın. Çalışmalarını yakından takip ediyoruz.

GÜNÜN FİLMİ


Bir arkadaş önerdi. Orijinal adı (The Dissident) olan Muhalif adlı sinema filmi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayetini konu ediyor. Filmdeki ‘Sinekler ve Arılar’ benzetmesi günümüz sosyal medya trollerini anlamak açısından çok aydınlatıcı. Tavsiye ederim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar