loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Şanlıurfa’da Gezilecek Tarihi Mekanlar - 3.Bölüm

Balıklı Göl (Halil-ür Rahman Gölü)

İbrahim peygamberin yakılmak için ateşe atıldıktan sonra ateşin suya, odunların ise balıklara dönüştüğüne inanılıyor. Hatta göl içerisinde varlığını sürdüren balıklar için “kutsal balıklar” deniliyor. Balıkların “sazan” cinsi olduğu düşünülüyor. Üç semavi din tarafından kutsal kabul edilen Hz. İbrahim’in doğduğu mağara olduğuna inanılan yer de burada bulunuyor. Kandiller gibi kutsal günlerde ise Balıklıgöl ve çevresi dolup taşıyor.  İbrahim Peygamberin mancınıkla ateşe atıldığında düştüğü yer gölün kenarında çeşme ve altından su akan  kurna ile belirtilmiş.

 Halil-ür Rahman Camisi                                                                         


Eyyubi Devleti’nin kurucusu olan Selahattin Eyyubi’nin yeğeni El Melik’ül Eşref Muzafferüddin Musa tarafından inşa ettirilmiş. Çeşitli defalar restorasyon çalışmaları yapılan caminin orijinal haliyle arasında farklar olduğu düşünülüyor. Balıklıgöl’ün yanında yer alan cami ismini de gölden alıyor.

 Aynzeliha Gölü

Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atılacağı sırada idam kararını veren kralın kızı Zeliha, peygamberin dinine iman eder. Sinirlenen kral tıpkı Hz. İbrahim gibi kızı Zeliha’yı da idam eder. Zeliha’nın öldüğü yerde ise göl oluşur. Burada da balık bulunduğu ve Balıklıgöl ile oldukça yakın olduğu için her iki mekan karıştırılıyor.

 Şanlıurfa Kalesi

Balıklıgöl, Aynzeliha ve Urfa Kalesi birbirleri ile neredeyse bitişik konumlara sahip. Urfa Kalesi’nin tam olarak ne zaman yapıldığı saptanamıyor ama tahminlere göre M. Ö. 10.000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi var. Kale etrafında kocaman bir hendek bulunuyor ve Aynzeliha tüneli ile Aynzeliha Gölü’ne bağlanıyor.

 Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

1969 yılında hizmete giren Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Paleolotik dönemden başlayan arkeolojik eserlere sahip. Bilinen en eski heykellerden olan Balıklıgöl Heykeli gibi onlarca “çok önemli” sıfatına sahip eseri barındıran müze, neredeyse yılın her günü ziyaretçi kabul ediyor. Çok katlı yapıya sahip olan müzenin giriş katında Babil, Asur ve Hitit dönemlerinden eserler bulunuyor.

Haleplibahçe

Savaşçı kadınlar olarak bilinen Amazonlar ile ilgili çeşitli rivayetler bulunuyor. Ok ve kılıç gibi silahlar kullandıkları söylenen Amazonlar ile ilgili mozaikler, Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nde bulunuyor.

Reji Kilisesi

Orijinal adı Aziz Petrus veya Aziz Paulus Kilisesi olan Reji Kilisesi, geçmişte Süryaniler tarafından kullanılmış ama nüfus azaldığı için ibadet yapılmamaya başlanmış. 1924 yılında Tekel İdaresi tarafından önce tütün fabrikası daha sonra da depo olarak kullanılmış. Tekelin, Fransızca karşılığı olan “regie” Türkçeleşerek “reji” adını almış ve halk arasında Reji Kilisesi olarak adlandırılmış. Yapı en sonunda ise kültür merkezi olarak hizmet vermeye başlamış.

Kurtuluş Müzesi

Mahmud Nedim Konağı olarak 1903 yılında inşa edilmiş. Geleneksel ahşap oymacılığının yakından incelenebileceği müze, Fransız işgali döneminde direnişin karargahı olmak gibi önemli.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar