loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SASKİ MUSLUKLARI AÇMAYIN DİYOR

Sosyal medya hesaplarında bu ay gelen su faturalarının yüksek olmasından yakınan paylaşımlar dikkatimi çekiyordu.

Rakamları görünce bu kadar da olmaz diyordum.

SASKİ’nin şirket elemanı su faturasını bırakınca şaşırmadım desem yalan olur.

İki kişinin yaşadığı eve gelen su faturası diğer aylara göre yüklüydü.

Tüketime ek olarak atıksu, çevre temizlik, kdv ve diğer ıvır zıvırlar da eklenince rakam fırlıyor.

İsten inanın ister inanmayın bu su kazığı 31 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in göreve getirdiği ve temmuz ayı sonunda görevden aldığı SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız’ın eseri.

Aldığı emirle veya yetkisini kullanarak yaptığı halen yargı süreci devam eden, sivil toplum kuruluşlarının Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapmasına sebep olan zamları yeni göreve başlayan Genel Müdür Bahattin Yanık geri almazsa faturalar cep yakmaya devam edecek demektir.

Türkiye’de konutlarda kullanılan suyu en fazla ücret ödeyerek Denizli kullanıyormuş. Denizli’de su atıksu ile birlikte 6,34 lira. Denizli’yi Manisa, Aydın, Antalya ve Samsun izliyor. Samsun’da su atıksu ile birlikte 5,25 lira. Ankara 7’nci, İzmir 8’nci, İstanbul 21’nci sırada.

Samsun’da su metreküp 4.20 lira. Buna 1.5 lira atık su bedeli de eklendiği zaman konut mesken su tüketim fiyatı 5,25 lirayı buluyor. (Liste Temmuz ayına aitti. Bu ay su 4,27 lira oldu. Atık su ile 5,33 lirayı buldu)

Kdv, Çtv, sayaç okuma ve diğerleri tarifeye dahil değil.

Bu durumda şu anlaşılıyor, SASKİ su içmeyin ve çimmeyin diyor!

Burada dikkat çeken bir başka ayrıntı da sayaç okuma bedeli olan 2,50 lira oluyor. Yani SASKİ sayaçların okunması işini bir şirkete ihale etmiş. Şirket elemanı okuduğu her sayaç başına bizim cebimizden şirketine 2,50 lira kazandırıyor. Sanki SASKİ’de personel azlığı var da, sayaç işini para kazansın diye şirkete ihale ediyor. O şirket kimse açıklarsa memnun kalırız. Hiç olmazsa öğrenmiş oluruz ballı kazanç sahibini.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar