loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Sayın Cumhurbaşkanım burnumuza kötü kokular geliyor…

Sayın Cumhurbaşkanım, Samsunlular “Barış Pınarı Harekatı” ve Sizin yanınızda yıkılmaz bir kale gibi durmaktadırlar. Mevzu vatan-millet olunca Samsunlu için gayrısı teferruat bile sayılmaz. Ancak, bazı menfaat düşkünü, egoist cambazlar fırsatı gaza etmiyorlar.

Samsunlular Çarşamba Ovasına Santral istemiyor…

Ruhsat dahi almaya gerek duymadan, temel atmış inşaata başlamışlar. Evet, güzelim Çarşamba ovasının 180 bin m2’lik birinci sınıf, mümbit tarım arazisine biokütle termik enerji santrali yapıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanım, bir şekilde Sizin iradenizi kullanıyorlar. Maalesef, iktidar-muhalefet dahil Samsun’un 9, bir de İstanbul’daki 10, vekilinin hiçbirisinden doğru dürüst bir ses çıkmıyor.

Anlaşılan Samsun ve Samsunlular ile zaten çok zayıf olan bağları da tamamen koptu. Her halde yeni bir seçimde Samsunlunun karşısına çıkmayacaklar. Ancak, Samsun ve Samsunlular bir çare arıyor. Sizden konuya acilen müdahil olmanızı bekliyoruz.

Çarşambayı selden kurtardık, cambaza kaptırmayalım

Bu santral mutlaka Samsun’a yapılacak ise; Havza ilçemizde uygun yerler var. Hatta Çeltek Kömür İşletmelerinin bulunduğu bölge çok uygun olur. Bunun dışında da uygun yerler bulunabilir. Ama, birinci sınıf tarım arazilerinin yer aldığı, Çarşamba Ovası’nda böyle bir santralin kurulmasını, bir türlü anlayamıyoruz.

Yapılan barajlarla Çarşamba’yı selden kurtardık, cambaza da kaptırmayacağız… Sayın Cumhurbaşkanım, Samsunlu bu konuda çok tedirgin ve sabrı taşmak üzeredir. Konu ile ilgili; Samkon- Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu’nun açıklaması aşağıda yer almaktadır.

Samkon’un Açıklaması

“Saygıdeğer kamuoyu; milyonlarca yılda oluşan ve sayısız hatıralara sahne olan çarşamba oVasına kurulacak olan biokütle enerji santrali için düşüncelerimizi ifade etmiş ortalıkta bilgi kirliliği yaratmadan bilim çevrelerlinden gelecek raporu bekleyeceğimizi ve bu bilgiler ışığında irade beyanında bulunacağımızı ifade etmiştik... ayrıca yetkililerden ise biokütle enerji santralinin ihale dökümanındaki teknik şartnamenin kamuoyu ile paylaşılmasını rica etmiş idik... ancak yetkililerden kamuoyunUn aydınlanması ve  yanlış bilgilerden etkilenmemesi adına teknik şartnamenin hala paylaşılmadığını üzülerek izlemekteyiz...

  Edindiğimiz duyumlara göre ihale şartnamesinde ihtiyaç halinde santralin farklı amaç içinde kullanılacağı ibaresi bulunmaktadır.... Bu ibare doğru ise(aksi yönde bir açıklama gelmedi)son derece endişe vericidir...

  Ayrıca Müteahhit firma tarafından bazı oda başkanları ile STK başkanlarına susmaları karşılığında rüşvet verildiği kamuoyunda dillendirilmektedir... Samsun Başsavcılığı bu dedikoduları araştırmalı ve doğruluk payı var ise sorumluları yargılamalıdır..!!

  Bütün bu dedikodu ve bilgi kirliliği beyinlerde soru işareti oluşturmaktadır...

  1-yapılan İhalenin teknik şartnamesi kamuoyu ile paylaşılmadığı

  2-yetkililerden tatmin edici bir açıklama gelmediği

  3- savcılık ortalıkta dolaşan rüşvet dedikodularını soruşturmadığı sürece bizlerde oluşacak menfi kanaat ve soru işaretleri gereği bilim çevrelerinden gelecek raporları beklemeksizin bu yatırıma Samkon olarak karşı duruş sergileyeceğimizi şimdiden kamuoyuna ilanen duyurulur..!!”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar