loading...
Samsun
DOLAR9.273
EURO10.7556
ALTIN525.58
N. ALPER CABBAR

N. ALPER CABBAR

Mail: alpercabbar55@gmail.com

Seçim değil geçim

31 Mart yerel seçimlerine çok kısa bir süre kala HHALK Gazetesi ve Samsunbihaber.com olarak ilçelerin nabzını tutmaya başladık. Seçmenlerin sandık başına gitmeden önce ilçede gördükleri sorunları sorduk, cevap aldık.

Bugünkü sayımızda, hedefhalk.com'da vatandaşın sorunlarını okuyabilir, dinleyebilirseniz.

Ancak yazımda ilçede dikkatimi çeken bir kaç nottan size bahsetmek istiyorum.

Hemen hemen her yerde olduğu gibi Ayvacık, Salıpazarı, Çarşamba ve Terme'de de en büyük sorun 'ekonomik kriz.' vatandaş pazara yada markete gittiğinde tezgahda gördüğü fiyatlar karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor.

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar pazar parası olarak 100 lira ayıran ve pazar çantasını doldurabilen vatandaş, aynı ürünleri alırken bu defa 200 lira harcamak zorunda kalıyor. 'Meyve yemeyeli ise çok oldu' diyor vatandaş.

Günü siftahsız kapatan esnaf da var. Terme'de zirai malzemeler satan bir esnafa, yerel seçimlerini sorduk, "Napayım yerel seçimleri. Ben bugün eve ekmek götürecek para kazanamadım. Siftahsız kapatıyorum" cevabını aldık.

Bu cevap karşısında söyleyecek söz bulamadım...

Aslında bağı bahçesi olan bu ilçelerde yaşayan vatandaşın bunu demesi daha üzücü değil mi? Üreten bile tezgahtaki ürünün pahalılığından bahsediyor.

'Biz şu kadara mal edip, satarken, marketçi bu kadara satıyor' deyip, hakkının nasıl yenildiğinden de bahsediyor..

Ekonomik krizin arkasında bıraktığı burhan ile ilgili yazabilecek çok şeyler daha var ama özetle şunu söyleyebirim ki; 'vatandaşın gündeminde seçim ikinci planda, geçim birinci sırada.'

Gelelim ilçe ilçe sorunlara...

Ayvacık'ta; birinci sırada yol var. Çarşamba-Ayvacık yolu, Taşova-Erbaa yolu. Vatandaş yol istiyor. 'Yeter artık, hastamız yollarda ölüyor' derken, teşekküllü bir hastane istediğini de vurguluyor.

Eski Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan şimdi ki AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz'a da tepki var. 'Yolu yapacağım sözü verdi, yapmadı Ankara'ya gitti. O da bizi kandırdı' diyor vatandaş.

Şimdi ki Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir'e de, Bayındırlık Bakanlığı dönemini hatırlatıyor Ayvacıklı. Hapan Boğazı'ndaki mitingi hatırlatan vatandaşlar, "Biz unutmadık. Otobüsler kamyonlar geçecekti Taşova-Erbaa yolundan. Nerede otobüsler? Ayvacık'a gelirken hangi yoldan gelecek? Köy yolundan mı? diyerek de mesaj gönderiyor.

Hele ki; şu söz çok iddialıydı; 'Cumhurbaşkanı bu yoldan bırak arabayla gelmeyi, helikopterle bu yolun üstünden geçse görse, burada bir tane AK Partili yönetici bırakmaz, hepsini görevden alır...'

 

Gel gelelim diğer ilçelere. Çarşamba'da en büyük sorun otopark, kaldırım ve gün boyu sıkışan trafik.

çarşambalı aday gösterilmeyen Başkan Hüseyin Dündar'a 15 yılda yaptıkları için teşekkür ediyor, 'kan değişimi de olmalıydı' diyerek, Halit Doğan'a destek veriyor. Halit Doğan da şimdiden şehrin sorunlarını uzman bir ekiple projelendirmeye başlamış.

Hayırlı olsun diyelim.

Ancak Çarşambalı gençler iş istiyor, üniversiteliler de Samsun'a gitmek yerine ilçede ikamet edebilmek için sosyal alanlar...

Salıpazarı'nda sorun tuvalet.

Özellikle Salı günü kurulan pazarda esnaflık yapan kadınlar, tuvalet ihtiyacını gidermek için komşularına gidiyormuş. Herkesten aynı cevabı alınca Başkan Halil Akgül'e sorduk, 'Olur mu öyle şey, camilerimiz var. Hem de çok temiz. 100 metre yürüseler tuvalete ulaşacaklar. Ama pazar esnafı hemen yanı başına istiyor. Öyle bir şey de söz konusu değil" diyor Başkan.

Ve son olarak Terme. En büyük sorun işsizlik. İkinci sorun kültürel ve sanat faaliyetlerinin ve alanlarının yok denecek kadar az olması.

Bu arada aday gösterilmeyen Başkan Şenol Kul için de 'Bir dönem daha hakkı vardı. Borçları bitirdi yeni başladı çalışmaya" diyor vatandaş ve ekliyor, "Bizim adayımız Ali Kılıç değildi..."

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar