loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

SEÇİMİN BİR İLANI EKSİK

Cumhurbaşkanı/AkParti Gen Bşk Erdoğan, açılış, kapanış, açık veya kapalı toplantılarda grup konuşmalarında seçimin zamanında yapılacağını ifade etse de konuşmaların içeriği böyle demiyor. Asgari ücretin alışıla gelmiş oranın üstünde artırılması, memur ve emeklisinin beklediği ek göstergenin verilmesi, EYT’ lilerin sorunun seçimden önce halledilmesi, muhalefetin argümanlarının elinden alınması demektir. İktidarın, içinde çok daha büyük tehlikeleri barındıran şartları oluşturulmamış yapay bir sükunet, sanal bir ekonomik rahatlık sağlayarak seçime gitmesi her zaman mümkündür.Muhalefet vaat eder, iktidar verir. Seçmen ‘daldaki iki elmadan eldeki bir elma daha iyidir’ diyebilir.

Diğer temel sorunların nasıl çözüleceğiyle ilgili muhalefetin de halkın anlayacağı şekilde; açık, seçik önerisi veya projesi olmadığına göre; seçmen aynı şeyi yaparak farklı sonuç; çözümü sorunu yaratandan bekleyebilir. Cumhur İttifakı’nın oyları ciddi şekilde azalmıştır, ancak henüz muhalefet partilerine dağılmamıştır. Toplumsal hafıza 3 hafta gibi kısa bir sürede yenilenir. Hatırlatmazsanız, hatırlanmazsınız.  Bugün konuşulan 2023’e kadar unutulur.

Seçimin zamanı resmen ilan edilmese de sokaklar da TBMM de siyasi parti genel başkanları da her an seçim olabilir görüntüsü veriyor. Bu hummalı çalışmalar yaklaşan seçimin ayak sesleridir. Tüm partiler alanlarda; mitingler yapıyor, anket kuruluşları kimin yaptığı belli, ancak yaptırdığı belli olmayan anketler yaptırıyor.

Anketlerin biri bitmeden diğeri başlıyor, aynı anda birden çok anket açıklanıyor. Hiçbir seçimden önce bu kadar anket yapılmadı, Cumhur İttifakı’nın oylarının azaldığı hiçbir zaman bu kadar sık söylenmedi. Cumhurbaşkanı adaylığı aklından geçmeyen CHP Gen Bşk Kılıçdaroğlu’nun bile iştahı kabartıldı.

KILIÇDAROĞLU ADAY OLURSA

İyi PARTİ Gen Bşk Meral Akşener, aday olmadığını açıkladı, Kılıçdaroğlu ise adaylığına kendisinin değil; ittifak ortakları ve dostlarının karar vermesini ve sorumluluğu üstlenmesini istiyor. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı olarak ne aday olduğunu ne de olmadığını söylemesi bence doğru ve doğaldır. Aday olacaksa da olamayacaksa da karar ve sorumluluğu Millet İttifakı paydaşlarına bırakıyor, rakipleri onu tercihe zorlasa da o aday olmanın da olmamanın da sorumluluğunu tek başına üstlenmiyor.

Daha önceleri aday olması halinde kazanacağına inanmayan Kılıçdaroğlu, anket bombardımanlarının etkisiyle artık Erdoğan karşısında kazanacağına inanıyor veya inandırılıyor. Bu anketlerin büyük bölümü bunun için yayınlanıyor. Erdoğan karşısında Kılıçdaroğlu kazanabilir mi? Eskiden şans tanınmayan Kılıçdaroğlu, eskiden yapmadığı neyi yaptı da bu kazanacak hale geldi?  Veya sürekli kazanan Erdoğan ne yaptı da bu sefer kaybedecek?

FETÖ/PDY ve PKK/PYD ile anlaşarak doğu ve güneydoğuda PKK’nın, devletin her kademesinde FETÖ/PDY’nin paralel devlet kurmasına göz yumulduğu zaman kazanılan seçim bu terör örgütleriyle içerde veya dışarda mücadele edildiği zaman mı kaybedilecek? Hatalı bir dış politika sonucu Suriye’ye müdahale edildiği zaman kazanılan seçim, hatanın düzeltilmesi için mücadele edildiği zaman mı kaybedilecek? Devletin fabrikaları arsa veya hurda demir fiyatına satılırken kazanılan seçim bugün neden kaybedilsin?

Şunu diyebilirsiniz hepsi birikti, ekonomik kriz sürdürülebilir açlıktan sürdürülemez açlık boyutuna geçti, aç tavuk ambar yıkar misali vatandaş elini masaya vurdu, iktidara olan güvenini kaybetti, yeni arayışlara yelken açtı, muhalefet şansını denemeye karar verdi, dolayısıyla Erdoğan’ın seçimi kaybetmesi her zamankinden daha kolay hale geldi.

Türkiye’nin her zaman ilk sorunu ekonomiydi, Erdoğan iktidara geldiğinde de bugün de. 2007 Seçimlerinden kısa bir süre önce AKP’nin oyları yüzde 23’ken, . ‘Müslüman Cumhurbaşkanı seçeceğiz’ sloganıyla gidilen seçimde bir de Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ‘E Muhtıra’ verince AKP yüzde 46 oyla kazandı.

AKP, 7 Haziran 2015 Seçimlerinden sadece 5 ay sonra yapılan 1 Kasım 2015 seçimlerinde, ilk defa açlık, yoksulluk, işsizliğin önüne geçen güvenlik endişesiyle verilen oylarla, yeniden çoğunluğu sağladı.  İktidar savaş uçağı gibi ani alçalma veya yükselme, pike yapabilir ve seçimin sonucunu kısa sürede değiştirebilirken, muhalefet savaş uçağı gibi sınırlı hareketler yapabilir, uzun süreye ihtiyaç duyar. İktidar o zamanı muhalefete vermez ve hemen seçim startı verebilir. Erdoğan’ın rakibi olacak aday, fırsat ve tehditleri bir arada görebilen, fırsatlardan sırasıyla yararlanıp, tehditlere karşı sırasıyla önlem alma becerisine sahip olmalıdır. Kılıçdaroğlu’nun gerçek dostları sonu belli yarışa Kılıçdaroğlu’nu sokmaz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar