loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Şehirleşmede öncelikli konular

Şehirler öyle alabildiğince bınaların yapıldığı ve önüne gelenin at koşturduğu mekankanlar değildir, elbet. Aynı mekan bütünlüğü içerisinde yaşayan insanların birbirleriyle ilişkilerinden günlük ihtiyaçlarına kadar bir çok konunun da ahenk içerisinde kurgulanması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir.

 

Su ve Kanalizasyon

Türkiye, su bakımından çok fazla zengin olmasa da, kendisine yetebilecek suya sahip bulunmaktadır. Ancak, suyun bulunduğu yerlerden, ihtiyaç olan yerlere taşınması ve su kaynaklarının kirletilmemesi gerekmektedir.

Büyük şehirlerde su çok büyük bir sıkıntı. Yeterli yağmur yağdığında İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmamakla birlikte; yağmur yeterli olmayınca büyük sıkıntılar çekilmektedir. Gelecek yıllarda, nüfus artışıyla birlikte, İstanbul’un çok daha fazla su ihtiyacı olacaktır. Bu ihtiyacı karşılamak için şimdiden planlamalar yapıp çalışmalara başlamak gerekmektedir.

Yanlış şehirleşme, özellikle su baskınları başta olmak üzere çeşitli felaketlere yol açmaktadır.

Kanalizasyon şebekesi yanında yağmur sularının da tahliye edileceği kanallar inşa edilmesi gerekmektedir.

 

Sağlık, Eğitim, Spor ve Sosyal Hizmetler

Son yıllarda yapılan yatırımlar ve geniş açılı çalışmalarla Memleketimizin belli bölgelerinde yer yer sıkıntılar yaşansa da sağlık konusunda olumlu gelişmeler kendini göstermektedir.

Eğitim, en fazla değişikliklerin yaşandığı ve bir türlü doğru yörüngeye oturtulamadığı geniş çevrelerin dillendirdiği bir konudur.

Spor ve sosyal hizmetler konusu eğitime nazaran daha iyi denebilecek seviyededir. Ancak yine de yapılması gereken çok iş bulunmaktadır.

 

 İstihdam ve Ekonomik Hayat

insanoğlu için en önemli şeyler; barınma, iş ve aş olmaktadır. İnsanlar, hayatlarını sürdürebilmek için para kazanmak zorundadırlar. Anadolu’nun kırsal kesiminde hepsi 7 den 77 ye kadar üretim yapan insanlar; hayvan bakıyor, bağ - bahçe işliyor, meyve yetiştiriyorlar. Göçerek, büyük şehirlere gelince, hepsi tüketici oldular. Yalnızca aile reisleri iş bulabilirlerse çalışıyorlar, iş yoksa, onlarda boş.  Evsiz, işsiz ve aşsız bir insandan, bir aile reisinden ne bekleyebilirsiniz. Hele, böyle bir ortamda yetişecek çocukların sağlam kişilikli, erdemli kişiler olması ne kadar mümkündür?

 

Plansız göç; insanları evsiz, işsiz ve aşsız bıraktıği gibi, bulundukları bölgelerde üretim yaparak hem kendilerine yetebilmeleri ve hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmaları ortadan kalkmaktadır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar