loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

​Şehirleşmede ulaşım, imar ve çevre

Şehirleşme denince akla gelen en önemli başlıklardan üçü ulaşım, imar ve çevre olarak karşımıza çıkıyor.

Bir şehirde sağlıklı bir ulaşım kaliteli bir haberleşme yoksa o bölgede şehirleşmeden söz etmekte oldukça zordur.

Yine imar planlarının ihtiyaca cevap verecek şekilde önceden hazırlanmış olması önem arz etmektedir.

Çevre hassasiyeti ve sağlıklı bir şekilde enerji ihtiyacının karşılanması ve bu işler yapılırken de sürdürebilirliğin sağlanması gerekmektedir.

 

3. Ulaşım, Trafik ve Haberleşme:

Bir anlamda, Medeniyet ulaşımla başlamaktadır. Ulaşamadığınız yer sizin değildir. Sesinizi duyuramadığınız insan sizden değildir. İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimizde yaşanan trafik sıkışıklığı, İnsanlarımızın ömürlerinden çok önemli bir bölümünü çalmaktadır. Bu kayıp aynı zamanda ekonomik anlamda da büyük miktarlara ulaşmaktadır.

Büyük şehirlerimizin yanısıra, memleketimizde sağlıklı ulaşımın gerçekleştirilemediği birçok üçra köşe de bulunmaktadır.  Çağdaşlığın gereği ulaşım sistemlerinin, süratle kurulması ve yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Ulaşımda; araçları taşımayı değil, insanları taşımayı amaçlamalıyız…

 

4. İmar ve Kaçak Yapılaşma:

Plansız göçler, özellikle büyük şehirlerde; kaçak yapılaşmayı, gecekondulaşmayı olabildiğince artırmaktadır. Şehirler, böylece çarpık-çurpuk yapılardan oluşmakta ve mesken yerine adeta mezarlarda yaşar duruma gelmekteyiz.

İmar planlarının zamanında yapılıp ihtiyacı karşılayacak arsaların üretilememesi de kaçak yapılaşmayı teşvik eden bir başka konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevzuattaki sıkıntıların yanı sıra; çözüm üretemeyen, yönetimlerin yetersizliği ve beceriksizliği de işi biraz daha çıkmaza sokmaktadır.

 

5. Çevre ve Enerji:

Son yıllarda çevreyi koruma düşüncesi bir hayli öne çıkmıştır. Hem çevreyi korumak durumundayız, hem de insanlara yeterince enerji sağlamak durumundayız. Gerekli enejiyi sağlarken çevreyi de asla ihmal etmemeliyiz. Özellikle, yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyecek enerji kaynaklarına yönelmek gerekmektedir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar