loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SEKİZ KÖŞE KASKET YUMURTA TOPUK AYAKKABI

Samsun'un Çarşamba ilçesinin simgesi haline gelen ve yöre insanıyla adeta özdeşleşen yumurta topuk ayakkabı ve sekiz köşeli kasketin maketi, 9 Ağustos 2019 tarihinde Zübeyde Hanım Meydanı’na yerleştirildi.

Makete, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Samsun'un Çarşamba ilçesinde, burun ve topuk kısmının yumurtaya benzemesinden dolayı “yumurta topuk” olarak anılan meşhur ayakkabılar, değişen moda ve fabrikasyon ayakkabılara meydan okuyor.

Topuk yüksekliği 4 santimetre olan ayakkabıyı, bu özelliği nedeniyle kısa boylu erkekler de tercih ediyor.

“Yumurta Topuk” ayakkabılar Çarşamba’da “mertliğin”ve “delikanlılığın”sembolü olarak biliniyor.

Gelelim her köşesinde Türk insanına özgü özelliklerin anlamlandırıldığı Samsun’un Çarşamba ilçesine özgü olan sekiz köşeli kaskete.

Sekiz köşeli Çarşamba kasketinin her köşesi cömertlik, mertlik, dürüstlük, yiğitlik, çalışkanlık, misafirperverlik, alçakgönüllülük, vatanperverlik” gibi ayrı anlamlar taşıyor.

Ayakkabısında “mertlik-delikanlılık”, şapkasında “cömertlik, mertlik, dürüstlük, yiğitlik, çalışkanlık, misafirperverlik, alçakgönüllülük ve vatanperverlik” gibi anlamlar bulunan Çarşamba’da, mahkeme kararları nedeniyle Belediye Başkanı Halit Doğan’ın dış kapı yerine “içeriden mühürlendi” dediği Oltan Köleoğlu Enerji’ye ait biyokütle enerji santralinde çalışmalar devam etti!

Halkın, meslek odalarının ve çevrecilerin haklı mücadelesinde Belediye Başkanı Halit Doğan’a “Hukuka karşı gelme” mesajları verildi.

Herkes Başkan Doğan’dan ilçe girişinde bulunan yumurta topuk ayakkabıdaki “mertlik-delikanlılık” ile sekiz köşeli kasketteki “cömertlik, mertlik, dürüstlük, yiğitlik, çalışkanlık, misafirperverlik, alçakgönüllülük ve vatanperverlik” bekledi.

Belediye inşaat alanının dışını değil içerisini mühürledi.

CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun yaptığı görüşme sonrası Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin verdiği talimat üzerine Samsun Valisi Osman Kaymak santralin mühürlenmesi talimatını verdi.

Bu kez jandarma santraldaki inşaat alanının “içini” değil, “dışını” mühürledi!

Gelip geçen görsün, okusun diye kapıya yazı da astı.

Mühürleme öyle değil böyle yapılır demek istedi!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar