loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SEL VE VEKİLLER

Samsun Terme’de 22 Haziran’da akşamı saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle su baskını, sel, heyelan ve su taşkınlarının meydana gelmesi ile ortalama 400 evde hasar oluştu. Birçok mahalle yolu toprak kayması sonucunda ulaşıma kapandı. İçme suyu yataklarının çökmesi sonucu sular kesildi.

Sel felaketinin yaralarının sarılması ile ilgili açıklama yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, sel felaketinden bir gün sonra oluşturulan kriz masasının hasar tespit çalışması yaptığını, vatandaşların temel ihtiyacı olan gıdaların afetzedelere ulaştırıldığını, evinde kalacak durumda olmayan afetzedelerin de araç ve ambulanslarla evlerinden alınarak misafirhanelere yerleştirildiğini söyledi.

İçme suyu, ekmek, gıda kolisi, kullanım suyu, kıyafet dağıtımı yapıldığını, afetzedelerin çok acil olan maddi ihtiyaçlarının karşılandığını, kesin hasar tespit sonuçlarına göre selzedelerin yaralarının sarılacağını bildirdi.

Sel felaketinin yaşandığı Terme’ye hangi milletvekilleri giderek sorunları yerinde tespit etti.

Biraz da ona bakalım.

Sel ve su baskınlarından zarar gören vatandaşların sıkıntılarını dinleyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, tüm ekiplerin koordineli bir çalışma yürüttüklerini aktararak, “Çalışmalarla birlikte konutlarında hasar oluşan ve mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları karşılanacak ve yaraları en kısa zamanda sarılacak” dedi.

Terme’yi ziyaret ederek incelemelerde bulunan Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta yaptığı değerlendirmede; “Terme’de yaşanan felaket bilinenden çok daha kötü durumda” diye konuştu.

Selden zarar gören vatandaşlar görüşen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Terme’nin her yıl sel felaketlerinden zarar görmesi doğal olmaktan çıktı. Dere yataklarına, taşkınlara karşı yeteri kadar yatırım yapılmaması ve de Terme ovasında drenaj kanallarının yetersiz olması; her sel baskınlarında dile getirildiği halde yapılmaması kader değildir” şeklinde konuştu.

Kemal Zeybek, Terme’de yaşanan sel felaketini TBMM’de de gündeme getirdi.

Su ve sel baskınlarında zarar gören bölgelerde vatandaşların şikayetlerini dinleyen İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, çiftçi ve esnafın devlet bankalarından ve kooperatiflerdeki borçların faizsiz ertelenmesi, vatandaşın ekili ve sele giden arazilerin mağduriyetin giderilmesi için ve yıkılan bozulan köprülerin yapılması, fındık taban fiyatın acilen açıklanması  için TBMM de hükümetin yetkili bakanlarını ve yetkili kurumları talep ve uyaracaklarını belirtti.

Termeliler diğer 5 milletvekili Terme’de göremedi!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar