loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

SELLE İLGİLİ, İLGİNÇ AÇIKLAMALAR

Samsun’da son 10 yıl içerisinde 3 kez meydana gelen sel felaketlerinin ardından yapılan farklı açıklamalar şaşkınlık yaratıyor. 2007’debir kişinin hayatını kaybettiği ve metrekareye 90 kilogram yağmurun düştüğü sel felaketinin ardından devlet yetkilileri “Bu tür felaketler 40 yılda bir görülür” derken, metrekareye 70 kilogram yağmurun düştüğü ve 12 kişinin hayatını kaybettiği geçen Çarşamba günü yaşanan sel felaketinin ardından da Vali Hüseyin Aksoy, "Buradaki yağış miktarı neredeyse 5 bin yılda bir belki gelebilecek boyutta” diyor.

Hatırlanacağı gibi 2005 yılında da metrekareye 113.2 kilogram yağmur düşmüştü.
Samsun’da son 10 yıl içerisinde 3 büyük sel felaketi yaşandı. Can kayıplarını da beraberinde getiren felaketlerin ardından devlet yetkilileri hep farklı aynı açıklamaları yaparak yaşananları afete bağladı. 
Her selin ardından "Bu tür felaketler 40 yılda bir görülür, 50 yılda bir görülür" gibi açıklamalara yeni bir boyutta geçen Çarşamba günü yaşanan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği selin ardından geldi. İlk olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 24 saatte metrekareye 70 kilogram yağmur düştüğünü ve bunun mevsim normalleri üzerinde olduğunu belirtti. Daha sonra Vali Hüseyin Aksoy, yaptığı basın toplantısında, bunun bir doğal afet olduğunu belirterek, “Buradaki yağış miktarı neredeyse 5 bin yılda bir belki gelebilecek boyutta. Ön görülenin çok çok üstünde bir yağış miktarının olduğu ortaya çıktı” diyerek şaşkınlık yarattı.
23 Ağustos 2007’de meydana gelen ve 24 saatte metrekareye 90 kilogram yağmurun düştüğü, 1 kişinin de hayatını kaybettiği sel felaketinin ardından da dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, kentte inceleme yaparken felaketin büyüklüğüne değinip, "Bu tür felaketler 40 yılda bir görülür" demişti. 90 kilogram yağmurun düştüğü 2007’deki sel felaketinin ardından bir açıklama yapan Meteorolojiİşleri Hava Tahminleri Şube Müdürü Murat Şahin de, Samsun'a 28 Ağustos 2005 tarihinde 24 saatte metrekareye 113.2 kilogram yağmur düştüğünü belirtmişti. Neredeyse her üç yılda bir büyük bir yağmur ile karşılaşan Samsun’da devlet yetkililerinin rakamları abartarak açıklaması ise sizin de dikkatinizi çekmiyormu?
Bütün yaşanan sel felaketlerinde daha önce dere olan ve sonradan cadde, sokak olarak değiştirilen, Ağabali Caddesi, Baruthane Mahallesi, Barış Bulvarı, Yılanlı Dere mevkiinde, derelerin taşması sonucu ortaya çıkması ise belediyelerin alt yapı yönünden sınıfta kaldıklarını da gösteriyor tabi…
SERVİS EDİLEN FOTOĞRAFLAR VE TOKİ GERÇEĞİ
Samsun’daki sel felaketinin nedenleri de sonuçları kaç gündür tartışılıyor.
Neredeyse Türkiye’nin gündemine oturuverdi konu.
Yağmur sularından oluştuğu iddia edilen sel ile ilgili devletin kurum ve kuruluşları çelişkili açıklama yaparken Valilik de durumu gösteren bir dolu fotoğrafı, hem de helikopterle çekildiği anlaşılan fotoğrafları medyaya servis etti.
Bu fotoğrafların incelenmesi sırasında en fazla can kaybının yaşandığı TOKİ binalarının durumuyla ilgili bir tek kareye maalesef rastlamadım.
Neden?
Valilik, medyaya servis edilen fotoğraflarda TOKİ’dekid uruma neden yer vermedi?
Samsun Valisi Sayın Hüseyin Aksoy’a bu konuda sanırım herhangi bir baskı yapılmamıştır.
“Fotoğraflar çekilmemiştir” de o nedenle servis edilenler arasında yoktur.
Sayın Vali fotoğraflara bakacak değil ya…
Çeken görevliler de ya unutmuşlardır TOKİ’yi ya da hasarın orada olduğundan haberleri yoktur.
Hem sonra Allah’tan gelen afete karşı kim durabilir ki?
MURAT İLHAN’A JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ 
Önümüzdeki Eylül ayında Sinop’ta düzenlenecek olan Diyojen Karikatür Festivali” kapsamında düzenlenen Gerze Hacıkadı Horozu konulu ulusal karikatür yarışması sonuçlandı.
Karikatür sanatçıları Saadet Demir Yalçın, Canol Kocagöz,Raşit Yakalı, Firuz Kutal, Oğuz Gürel, E. Yaşar Babalık ve Aşkın Ayrancıoğlu’ndan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda yarışmanın Büyük Ödülünü Balıkesir’den Mete Ağaoğlu kazandı. Başarı Ödülleri’ne Tokat’tan Engin Selçuk, Adana’dan İsmail Kar ve İzmir’den Cemalettin Güzeloğlu değer görülürken, Jüri Özel Ödüllerini de Antalya’dan Kürşat Zaman ve Samsun’dan Murat İlhan kazandı.
GÜNÜN FIKRASI
Uluslararası ölçekte bir kadın araştırması yapan sosyolog,dünyanın çeşitli ülkelerinde kadınlara bir soru sormuş.
Kocanızı başka bir kadınla yakalarsanız ne yaparsınız? 
Soruya ülkelere göre verilen yanıtlar ise şöyle olmuş:
İsveçli: Neyimi beğenmediğini sorarım.
Rus: Evi terk ederim.
Fransız: Sesimi çıkarmam, sevgilime gider beni tesellietmesini isterim.
İtalyan: Kadını vururum.
İspanyol: Kocamı vururum.
Yunanlı: Her ikisini de vururum.
Fadime: Temel asla yapmaz… 
GÜNÜN SÖZÜ
Günün doğma saati, neşe ve umudun başlangıcıdır. Ahmet Haşim
DUVAR YAZISI
Ölülerin çenesini bağlarlar, burada gördüklerini orada söylemesinler diye…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar