loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ŞEVKET HOCA ‘AŞI AŞI AŞI’ DİYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özkaya, aşı karşıtı ve Covid-19’a inanmayanlara seslendi:

“Binlerce Covid-19 hastası görmüş biri olarak baktığım hastalarım buna şahit; aşı sonrası ölüm oranları birden azaldı.”

Evet; bir, iki, üç derken dördüncü dalga tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız bu günlerde, dikkat ederseniz vaka ve ölüm sayıları hızla yükselişe geçti ve yükselmeye de devam ediyor.

9 günlük bayram tatilinin sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Konuyu binlerce Covid-19 hastasını sağlığına kavuşturmuş Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya’ya tehlikenin boyutunu sordum:

İşte verdiği yanıtın özeti:

“Aşı ister yaptırın ister yaptırmayın. İster aşı karşıtı olun ister Covid-19’a inanmayan gruptan olun. Size gerçek bir şey söyleyeceğim. Binlerce Covid-19 hastası görmüş biri olarak baktığım hastalarım buna şahit; aşı sonrası ölüm oranları birden azaldı. İkinci ve üçüncü dalgada aşı yoktu ama şimdi elimiz daha güçlü, aşı sayesinde ciddi hasta yatan hasta ve ölüm sayısı az ve hastanelerde yatak sorunu pik ve aşı olmaya devam edersek kapanma ve yasaklar gelmez.  Sağlık iş yükü yetiştiği sürece bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız mücadeleye devam edecek.”

Artık neredeyse tüm yeni varyantların Delta varyantı olduğunu söyleyen Prof. Şevket Özkaya şu bilgiyi verdi:

“Önümüzdeki haftalarda vaka sayısı artacak. Geçen ikinci dalga ve üçüncü dalgalarda yaşadığımız ciddi hasta sayısında artış ve hastanelerde ve yoğun bakımlara yer olmadığı dönemler tekrar geri gelmediği sürece kapanma ve yasaklar geri gelmeyecek. Peki ikinci ve üçüncü dalgada olmayıp ta şimdi olan ne. Tabi ki aşılar. Aşı ister yaptırın ister yaptırmayın. İster aşı karşıtı olun ister Covid-19’a inanmayan gruptan olun. Size gerçek bir şey söyleyeceğim. Binlerce Covid-19 hastası görmüş biri olarak baktığım hastalarım buna şahit; aşı sonrası ölüm oranları birden azaldı. 2. ve 3. dalgada aşı yoktu ama şimdi elimiz daha güçlü, aşı sayesinde ciddi hasta yatan hasta ve ölüm sayısı az ve hastanelerde yatak sorunu pik ve aşı olmaya devam edersek kapanma ve yasaklar gelmez.  Sağlık iş yükü yetiştiği sürece bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız mücadeleye devam edecek. Delta varyantında pozitif hasta en az 14 gün ve 20 güne kadar uzayan karantinada olacak. Ekonomik olarak işyerlerinde kapanma olmasa da bu uzamış karantina nedeniyle ciddi iş gücü kaybı demek, psikolojik baskı demek. Her yönden zarar.”

Bitmeyen ve her geçen gün hızla artan tehlikeye karşı durmanın yolu aşı olmaktan geçiyor.

Aşı karşıtları bu karşıtlığı bir tarafa bıraksın, Covid-19’a inanmayanlar da artık inansın.

Aşı karşıtı olanlar, Covid-19’a inanmayanlar hem kendilerini tehlikeye atıyorlar hem de diğer vatandaşları.

Covid-19’a yakalanarak kendilerini hastanelerde buldukları zaman inanırlar ama iş işten geçmiş olur.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar