loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SEYİRCİSİZ KURULTAY

CHP'nin geçen mart ayında yapması planlanan fakat pandemi nedeniyle ertelenen 37’nci Olağan Kurultayı 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde Bilkent Odeon Gösteri Merkezi'ndeyapılacak.

Yıllardır CHP’nin olağan ve olağanüstü kurultaylarını izlemiş biri olarak kurultay delegelerini bile alamayacak büyüklükteki bir salonda gerçekleştirilmesi kararlaştırılan kurultayda seyirci olmayacak.

“Seyircisiz CHP Kurultayı”, için alınan karar hiç akla-mantığa sığacak gibi değil.

Pandemi gerekçe gösteriliyor.

Yap eylül ayında, yap ekim ayında pandemi mi, mandemi mi her neyse o korku yaşanmadan delegelerde, partililerde coşku içerisinde izlesinler kurultayı, CHP’yi iktidara taşıyacak kadroların seçileceği o görkemli şölene ortak olsunlar.

Yukarıdaki ağalar buna gerek yok diyorlar.

Yapalım bitsin, yerlerimizi koruyalım diyorlar.

Zaten bunlara yönelik tepkiler de gelmeye başladı.

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, kurultay tarihine tepki gösterdi. Sav, “Kurultayın neden böyle yapıldığı belli. Bazı yöneticilerimiz geleceğe yönelik endişe taşıyor olabilirler.'' dedi.

Sav, CHP’nin kurultayını 21 Şubat 2018’de yaptığını, tüzükte kurultayın 2 yıldan önce yapılamaz, 3 yıldan sonraya da ertelenemez diye bir madde bulunduğunu anımsattı.

Devam etti:

2 yıl dolmuş erteleme sürecine girmiş parti. Temmuz sıcağında yapmaktansa pandemi koşullarının azaldığı bir ortamda yapılması uygun olurdu.

Ben hiçbir yere aday değilim. Ben onları geride bıraktım. Ben partimin içinde bulunduğu hukuksal açmazı anlatmakla yükümlü hissediyorum kendimi.
Bu kurultayın neden böyle yapıldığı belli. Bazı yöneticilerimiz geleceğe yönelik endişe taşıyor olabilirler. Delege henüz eskimemişken, hazır kongrelerden sonra imzalar alınmışken kongreyi yapalım istemişlerdir. Sözün özü böyle bir zamansız ortamda kurultay yapılmasının sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir tatsızlık çıktığında bunun hesabını kim verecek? Van'dan Hakkari'den Edirne'den gelecek olan delegenin ne günahı var?Pandemi koşullarının eylülde gerileyeceği söyleniyor. Ne acelemiz var? Niçin insanları sıkıntıya sokuyoruz? Beni yurdun dört bir tarafından dostlarımız arıyor çok üzüldüklerini ve gelmemeyi düşündüklerini söylüyorlar.”

CHP eski Manisa Milletvekili eski Parti Meclisi ve MYK Üyesi Şahin Mengü de CHP Kurultayı'nın pandemi nedeniyle ileri bir tarihle ve daha geniş bir yerde yapılması için Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Şahin Mengü şu görüşleri savundu:

Kurultay adresi salgın döneminde hukuken seçim yapılamayacak bir yer. Ancak 900 kişinin bulunabileceği bir mekanda sadece oy kullanacak delege sayısı 1.370 kişidir. Dolayısıyla, o alanda seçim yapılması hukuki bir hatadır.

Parti tüzüğüne göre oy kullanma hakkı olmayan en az 400 civarında onur üyesi bulunuyor. Kurultay delegesi olmamakla beraber aday olmak isteyenlerin de gelebileceği dikkate alındığında salonun yetersizliği ortadadır. Bu koşullarda demokratik bir yarış olması mümkün değildir.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar