loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Şimdi Samsun’da olma zamanı

Ağustos ayı, hasat ayıdır. Kış gelmeden önce tarlada, bahçede ne var ise derlenir, toplanır ve ambarlara, serenderlere yerleştirilir. Hasat sonrası ise düğün dernek ve eğlence zamanı gelir.

Ağustos, Samsun’da hasat ayı

Samsun; kültürlerin buluştuğu, kesiştiği yer olduğu gibi, çok çeşitli ürünün de yetiştiği ve hasadının yapıldığı bir yerdir. Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin suladığı Bafra ve Çarşamba ovarı ile yanı başlarında yükselen yamaçlarda, vadilerde çeşit çeşit meyve ve sebzenin yetiştiği; yer yer büyükbaş, küçükbaş hayvancılığın yapıldığı bir üretim üssü gibidir.   Fındık, mısır, fasulye, çilek, buğday tütün, kavun-karpuz, şeftali, incir, elma-armut, üzüm, erik, kara yemiş, vb. yani yok yok gibidir.

İşte bütün bu ürünlerin yoğunlukla hasadının yapıldığı ay Ağustos ayıdır. Her yerden, adeta bolluk bereket fışkırır. Ağustos ayı, aynı zamanda Samsun’un en güzel gezilme, görülme ayıdır. Samsun’da hasat, bir eğlence zamanıdır. Hasadın bitimiyle birlikte düğünler, eğlenceler başlar.

Eskiden panayırlar vardı

Eski dönemlerde, hasat sonrası büyük panayırlar yapılırdı. En meşhuru Çarşamba panayırı idi ki; Çarşamba günü başladığı için Çarşamba ilçemize adını vermiştir. Gebi  panayırı, Asarcık panayırı, Tekkeköy panayırı… Ardı sıra panayırlar yapılır; hem eğlenilir, yorgunluk atılır ve hem de alışveriş yapılırdı. At yarışları, güreşler bu panayırların olmazsa olmazları idi.

Daha sonraları Samsun Fuarı bu panayırların yeri almış ve İzmir Fuarı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük fuarı olmuştu. Zamanla etkisi azalan fuar, yeni kuşaklara ayak uyduramamış ve o da kapanmıştır. Şimdi bu etkinlikler; daha ziyade festivaller, halk konserleri, hemşehri buluşmaları olarak devam etmektedir.

Dünyada Cennet isteyen Samsun’a gelsin

Samsun’umuz; özellikle Samsun dışında yaşayan Samsunluların ve son yıllarda yoğunluk kazanan yerli, yabancı turistlerin  ziyaretine sahne olmaktadır. Ağustosta mutlaka Samsun’da olmak gerekir. Samsun’u yaşamak gerekir. Eğer dünyada cennet görmek ve cennette yaşamak isteyen var ise Ağustosta Samsun’a olmalıdır.

Bu sene Kurban Bayramı da ağustos ayının içindedir ki; o da ayrı bir güzelliktir. Kurban bayramında Samsun’da olanlara kurbanı da burada kesmelerini öneriyorum.  Ben ailecek Samsun’da olacağım. İnşallah, dostları Samsun, Canik - Gürgenyatak Mahallesi’nde ağırlayacağım. 

Samsun’da çok güzel maniler vardır. Kendimi Samsun’da hayal etmeye başladım bile…

Yolları aştık

Bayrağı astık

Ateşi yaktık

Evimiz şenlik

Komşular geldik.

 

Serendere çıkacağım

Al bayrağı asacağım

Yüksek yüksek tepelerden

Samsun’uma bakacağım.  

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar