loading...
Samsun
DOLAR13.6973
EURO15.5216
ALTIN784.86
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

SINAVLAR BAŞLIYOR

Bu hafta sonu Pazar günü, LGS (liselere giriş sınavı) yapılacak. Sınava iki yıldır salgın koşullarında öğrenim göre(meye)n bir milyonu aşkın ortaokul son sınıf öğrencisi katılacak.

Sınavların adı değişse de, işlevleri değişmiyor. Gerek liselere gerek üniversiteye giriş sınavları, birer sıralama ve eleme sınavıdır. Amaç, diğer adayları geçmektir. Amaç, elemektir. Sınavlar bilgi ve beceriyi ölçmekten çok, adayları seçmeyi ve sıralamayı sağlamaktadır. Bu nedenle, eğitimde nitelik gün geçtikçe düşmektedir.

Sınavsız, liseye ve üniversiteye giriş olabilir mi?

Öğrencilerin dört yıllık ortaokul ve lise eğitimleri süresince başarıları, yetenekleri, sosyal etkinlikleri ve kişilik gelişimleri incelenir. Bütün ders öğretmenleri, okul yöneticileri öğrenci ve veli temsilcilerinin de katıldığı kurullarda  öğrenciler, ilgi ve yeteneklerine göre sıralanıp istekleri de dikkate alınarak bir üst eğitime yönlendirilebilirler.

“Bilim Liseleri” ne giriş için öğrencilerin ortaokul başarıları dikkate alınır. Diğer öğrenciler de kendi ilçelerindeki okullarda tercihlerine ve okul başarı sıralarına  göre yerleştirilebilirler.

Öğrencilerin gittikleri okullardaki başarı veya başarısızlıklarına göre okullar arası  yatay geçişlerine de imkan tanınmalıdır. Örneğin, A tipi bir okula giden bir çocuk,gerekli başarıyı gösteremediğinde B tipi bir okula yönlendirilmeli, B tipi okula gidip üstün performans gösteren bir öğrenci de A tipi bir okula gidebilmelidir.

Sistem oturduğunda sınava  gereksinme kalmayacaktır.Aynı sistem üniversiteye girişte de uygulanabilir…

En büyük kaygı nedir: Öğretmenler öğrencilerin notlarını şişirirler!.. Kendine güvenmeyen insanların oluşturduğu toplumlarda, hangi sistemi uygularsanız uygulayın istediğiniz sonucu alamazsınız!...Bu sorunu da çözmek mümkündür: Öğretmenler, kurul olarak nitelikli çoğunlukla karar alır ve sonuçlarından da sorumlu tutulurlarsa olumsuzluklar asgari düzeye inecektir.

İlköğretimden üniversiteye kadar eleyici bütün sınavlar  kaldırılmalıdır.

Eğitimde özel okul, yurt, vakıf… teşviklerine son verilip kaynaklar kamu okullarına aktarılmalıdır. Her öğrenci kamu okullarında ilgi, istek ve yeteneğine göre istediği kadar parasız, laik, bilimsel eğitim alabilmelidir.

 Yeter ki niyet olsun, ülkemizin buna yetecek olanakları fazlasıyla vardır!...

Sonuç olarak, sınavsız  lise ve  üniversiteye giriş mümkündür!..

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar