loading...
Samsun
DOLAR13.721
EURO15.5351
ALTIN786.54
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

SINAVLAR YÜZ YÜZE YAPILMASIN

Korona salgını, üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen insan sağlığını bütün dünyada tehdit etmeye devam ediyor. Bu konuda etkili önlem alan ülkelerde risk azalırken, önlemlerde yapılan her tür gevşeklik, hastalanma ve ölüm oranlarında artışa neden oluyor. Aşı ve ilaç üretim çalışmalarında önemli gelişmeler sağlandı. Ama, aşıya öncelikle varlıklı ve insan hayatını ekonomik çıkarların önüne alan ülkelerde başlandı, biz ise ne olacağımızı henüz bilmiyoruz.

Mart ayında okulları kapatarak salgının yayılmasını önlemede doğru bir adım atılmış, ancak haziran ayında sınavları yapıp  turizm gelirleri kaygısıyla gevşetilen kurallar sonucunda alınan önlemler boşa gitmiştir.

  MEB, yapılan uyarıları dikkate almayarak, sadece özel okulların çıkarlarını gözeterek Eylül’de okulların açılmasında ısrar etmiştir. Tatilden dönenler ve okulların açılmasıyla salgının yayılması hızlanmış, hastalık ve ölüm oranlarda büyük artışlar ortaya çıkmış, yapılan yanlış fark edilerek geç de olsa okullar tekrar kapatılmıştır. Eğitime uzaktan  devam edilme kararı alınmış, bu süreçte öğrencilerin büyük bir bölümü (kimi olanaksızlıktan, kimi altyapı yetersizliğinden…)uzaktan eğitim hizmetlerinden yeterli bir şekilde yararlanamamış, milyonlarca çocuğumuz bu süreçte sağlıklı eğitim alamamıştır…

Şimdi ise onlara yüz yüze sınav yapılması düşünülüyor…Salgının yaygınlaştığı, ölüm oranlarının iyice arttığı, virüsün mutasyon geçirdiği bir ortamda bu doğru bir karar değildir.

Geçen yıl bakanlık, öğrencilerin birinci dönem notlarını ikinci dönem için de geçerli sayarak herkesin bir üst sınıfa geçmesine karar vermişti.

 Büyük olasılıkla önümüzdeki birkaç ay içinde risk gruplarından başlanarak sağlık çalışanları ile birlikte eğitim çalışanları ve okullarla ilgili tüm çalışanlar aşılandıktan sonra okullar açılabilir. Ders programları sadeleştirilerek öğrencilerin kaybettikleri süre telafi edilebilir. Geçen yıl olduğu gibi bu kez de ikinci dönem notları tüm yıl için geçerli sayılarak öğrencilerin mağdur olmaması sağlanabilir.

Yukarda sözünü ettiğimiz gibi bu salgın koşullarında sınavları yapmakta ısrar etmek, çocuklar, öğretmenler ve tüm toplum için önemli bir sağlık sorunu olarak görünüyor. Bu konuda ısrar edenler, yaşanacak olumsuzlukların da sorumlusu olacaklardır.

Uzaktan eğitim ocak ayının yirmi birine kadar sürsün ama, sınavlar yüz yüze yapılmasın…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar