loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SİNOP NÜKLEERE DİRENİYOR

Sinop İli, Abalı köyü, İnceburun Yarımadası mevkiinde EUAŞ İnternational ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez şubesi tarafından yapılması planlanan Sinop Nükleer Güç Santrali ÇED Olumlu raporu veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında Samsun 3. İdare Mahkemesine açılan davada bilirkişi incelemesi yapıldı.

Sinop NKP, TTB, EMO, ŞPO, JMO, Malzeme ve Metalurji Mühendisleri Odası, TMMOB, TEMA, Sinop Barosu, KESK, SNKPDER, ÇDD, ÇYDD, Kentsav, Ayancık Doğa Derneği, Sinop Belediyesi, Ayancık Belediyesi 69 yurttaş tarafından açılan davada, bilirkişi olarak görevlendirilen 15 bilim insanının 8 tanesine tarafsız olmadıkları ve Akkuyu Nükleere destek verdikleri ve Nükleer Santralleri savundukları, yandaş medya kanallarında Akkuyu Nükleeri övdükleri gerekçesiyle yargıyı olumsuz etkileyecekleri iddia edilerek yapılan itiraz kabul edilmedi.

ÇED Olumlu kararına karşı itiraz eden STK temsilcileri itirazlarını mahkeme önünde de ifade etmek üzere Uğur Mumcu meydanından bilirkişi çalışmalarının yapılacağı Sinop Üniversitesi Uygulama Otelinin önüne kadar yürüdü.

İnceburun Yarımadasının içinde yerleşik olan Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli Salonu’nda gerçekleştirilen bilirkişi incelemesi öncesi 10 avukat mahkeme heyetine bilirkişi heyetine yaptıkları itirazlarının gerekçelerini bir kez daha yinelediler.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan söz verilmemesine rağmen birer konuşma yaptı.

“Direnenler her zaman kazanamayabilir ama kazananlar hep direnenler olmuştur” diyen Barış Karadeniz, direne direne kazanacaklarını ve nükleer santrali kurdurmayacaklarını söyledi.

Davacılar ve avukatları bilirkişi heyetine yaptıkları itirazlarının kabul edilmemesi üzerine salonu terk ettiler. Bilirkişi heyeti de İnceburun’a giderek inceleme başlattı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar