loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SİYASETTE EŞİT TEMSİL

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “kabul edenler”, “kabul etmeyenler” diye sorulduğu zaman “evet” diyenler mi çok olur, yoksa “hayır” diyenler mi çok olur bilemem ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin parlamentodaki kadın milletvekilleri hazırladıkları önemli bir yasa teklifini 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir araya geldikleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte imzaladılar.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadın milletvekilleri siyasi partilerin aday listelerini, kadınlar ve erkekler için yüzde 50 temsiliyeti zorunlu kılacak yasa teklifi hazırladı.

Yasanın kanunlaşması halinde yüzde 50 kota ve fermuar yöntemi ile “eşit temsiliyet” sağlanmış olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak bütün partileri kapsayacak yasa teklifi ile ilgili bilgi veren Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi (PM) Üyesi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu şunları söyledi:

“8 Mart’ta yani bu özel günde, son derece tarihi bir adım attık. Siyasi partilerin aday listelerinde kadınlar ve erkekler için eşit temsil oranı ve fermuar sistemini zorunlu kılacak olan 'Siyasette Eşit Temsile Dair Kanun Teklifi'ni Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte imzaladık.”

Yasa teklifi güzel.

Teklife Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi ile ikişer ve birer üye ile temsil edilen Demokrat Parti, Türkiye İşçi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi, Saadet Partisi, Yenilik Partisi’nin yanı sıra 12 bağımsız milletvekili ne diyecek?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 17 kadın milletvekili tarafında hazırlanan yasa teklifine Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki 54, Halkların Demokrasi Partisi’ndeki 23, Milliyetçi Hareket Partisi’ndeki 4, İYİ Parti’deki 2 ve Demokratik Bölgeler Partisi’ndeki 1 milletvekili olmak üzere toplam 101 kadın milletvekili “evet” mi, “hayır” mı diyecek?

Oylamalarda milletvekilleri alınan grup kararlarına göre hareket ettikleri için 101 kadın milletvekilinden kaçı “evet” diyecek?

İşte burası da çok önemli.

Bekleyelim görelim!


Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar