loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SİYASİ PARTİYE VAR, BARO’YA YOK

Siyasi partiler kongrelerini yapabiliyor, barolar olağan genel kurullarını yapamıyor.

Siyasi partilere kongrelerini yapmaları için izin veren İl Hıfzısıhha Kurulu, Covid-19 salgını nedeniyle Samsun Barosu’nun Genel Kurulu’na izin vermedi.

Samsun’da siyasi partilerden Milliyetçi Hareket Partisi İl Kongresini geride bıraktığımız hafta sonu yaptı.

Kongreye yüksek oranda katılım olduğu gözlendi.

İl Başkanı Abdullah Karapıçak güven tazeledi.

İşte bu kongre sonrasında Samsun Barosu’nun eski Başkanı Kerami Gürbüz, Abdullah Karapıçak’a “hayırlı ve uğurlu olsun” diyerek Samsun İl Hıfzısıhha Kurulu’na şu soruları yöneltti:

1- Yaygın salgına rağmen bu yoğunlukta yapılan siyasi bir genel kurula müsaade ediyorsunuz da Genel kurul tarihi yasa ile belirlenmiş olmasına rağmen Baro Genel Kurulu'nu neden engelliyorsunuz?

2- Baro Genel Kurulu'nu engelleme yetkisini size hangi yasal düzenleme vermektedir?

3- Yaygın salgın dönemlerinde hastalığın yayılmasını önlemeye yönelik tedbirleri almak kapsamına Anayasal hak ve hürriyetlerin İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından engellenmesi de dahil midir? Yoksa bu yetki Umumi Hıfzısıhha Kanunu uyarınca Sağlık Bakanlığı'na veya Bakanlar Kurulu'na mı aittir?

4- Yaygın salgına rağmen siyasi partilerin kongrelerine müsaade edilip meslek kuruluşlarının özellikle baroların genel kurullarının engellenmesini öngören (örneğin avukatların covid19'u daha hızlı bulaştırdıkları ya da avukatların bağışıklık sistemlerinin çok zayıf olduğu gibi) bilimsel bir çalışma ya da veri elinizde bulunmakta mıdır?

5- Siyasi Partilerin Genel Kurulları ile Meslek Örgütleri'nin genel kurulları arasında hiç bir bilimsel ve haklı gerekçeniz olmamasına rağmen - bir an için yetkiniz olduğunu varsaysak bile - böyle ayrımcı bir karar almakla Anayasa'nın 10/4-5. m.'nde ifadesini bulan "Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar." hükmünü ihlal ettiğinizin farkında mısınız?

Son not: MHP Kongresi'nde afişte yazılı hedefe/slogana bayıldım.

Lakin vatandaşların tamamı için 'kanun önünde eşitlik' ve 'herkes için adalet' olmaz ise "İstiklal için birlik" de, "istikbal için dirlik" de gerçekleşmez.

Bu sebepten tüm siyasi partilerin İl Hıfzısıhha Kurulu kararı vb karar ve uygulamalara tepki göstermeleri gerekir ve beklenir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar