loading...
Samsun
DOLAR12.4902
EURO14.1202
ALTIN713.05
M. EMİN ÇEKİÇ

M. EMİN ÇEKİÇ

Mail: ecwebsamsun@gmail.com

SİZİ SADECE SİZ KORUYABİLİRSİNİZ

İçinde bulunduğumuz 21. Yüzyılın “Bilgi Çağı” olarak nitelendirilmesinin yanında, bilgi alış verişinin saniyelerin altında bir zamanla kısıtlanması insanoğlunun bilgiye olan açlığının yanı sıra yaşamını sürdürmesinin tek yolu olarak önümüze çıkmaktadır.

Bu çerçevede bilişim teknolojileri insanı şaşırtan boyutlarda büyüyerek örümcek ağı gibi tüm dünyayı kaplamakta, hayatımızın her alanına nüfuz ederek durmaksızın geniş bir konsepte yayılmaktadır.

Teknolojinin sayılmaz faydalarıyla birlikte kötü güçler tarafından kullanılması durumunda olumsuz yönler ortaya çıkmaktadır.

Bu olumsuz yönlerde teknolojinin gelişmesinin yanı sıra teknolojilere erişilebilirliğin artmasının ortaya koyduğu bir sonuçtur.

Teknolojiye erişilebilirliğin artması ise bilişim sistemlerine yönelik işlenebilecek suçları beraberinde getirmektedir.

Çoğu kez duyduğumuz siber suç ise bir bilişim sisteminin güvenliğini veya buna bağlı verileri veya kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemi kullanılarak işlenen suçlardır

 Siber Suçu diğer suçlardan ayıran özelliği bir bilişim sistemi olmadan işlenememesidir. Bu suç türü bilgisayar ve internete özgü suçlar olarak da adlandırılabilir. Tüm suçların bilişim sistemleri kullanılarak işlenebileceği de bir gerçektir.

Ancak böyle olması o eylemi siber suç yapmayacaktır.

Siber Suç bir bilişim sistemine izinsiz olarak ve hukuka aykırı olacak şekilde girilmesi ve sonrasında yapılan eylemdir.

Bu suçta hedef bir kişi olabileceği gibi kişinin malvarlığı veya bir sistemin kendisi de olabilir.

Örneğin, bir sisteme girerek, zarar verme, verileri silme, şifreleme, ele geçirme, veri ekleme, sistemin kullanımını engelleme, özel hayatın gizliliğine müdahale etme, iletişimi engelleme, iletişimi izinsiz izleme ve kayıt etme gibi eylemler siber suç kategorisinde değerlendirilir.

Milyarlarca kullanıcısı olan dünyaca ünlü platformlar bile siber saldırılara karşı kendilerini koruyamazken standart bir kullanıcıya akıl vermek komik görünebilir ancak en azından güçlü şifreler belirleyerek, iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanarak, güvenmediğiniz internet siteleriyle önemli bilgilerinizi paylaşmayarak, güvenilir bir antivirüs yazılımı yükleyerek ve en azından önünüze gelen her bağlantıya tıklamayarak dijital güvenliğinizi güçlendirebilirsiniz.

Gelelim herkesi korkutan haberleşmenin ihlali ve özel hayat gizliliği ihlali konusuna.

Bir sapık tarafından taciz edildiğiniz konuşmaların ekran görüntüsünü almak elbette hakkınız ancak bunu sosyal medya hesaplarınızda paylaşamazsınız.

Bu görüntülerin muhatabı, emniyet ve savcılık gibi resmi makamlardır.

Haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz.

Hukuka aykırı olmadıkça özel olan şeyler özel kalmalıdır.

Kimsenin kimseyi yalnızca saçma bir mesaj yazdı diye rezil etmesine göz yumulamaz.

Emniyete ve savcılığa gerekli başvuruları yaparak hukuka aykırı durumları bildirebilirsiniz ancak diğer paylaşımların siber suçlar kapsamında değerlendirilebileceğini unutmayın.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar