loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SOKAĞIN ADAMI

“Sokağın adamı, halkın bağımsız adayı” sloganı ile İlkadım İlçesi’nde seçim çalışmalarını sürdüren Cengiz Akşan’ı Samsun’a geldiğim 1986 yılından beri tanırım.

Siyasi yaşamını SODEP-SHP-CHP’de sürdüren Cengiz Akşan, Gençlik Kolları’nda başladığı yolculukta, 2019’a gelindiğinde CHP ile yollarını ayırmak zorunda kaldı.

Yıllarını verdiği CHP’den istifa etti.

Çünkü 31 Mart yerel seçimleri öncesi yaşananlar Akşan’ı istifaya kadar götürdü.

Akşan, CHP’den İlkadım Belediye Meclis Üyesi Adayı oldu.

Başvurusunu yaptı, adaylığını kamuoyuna basın açıklaması ile duyurdu.

Sahaya çıktı, çalışmalarına başladı.

Gün geldi, İlkadım Belediye Başkan Adayı kim olacak, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak diye bakılırken, CHP Genel Merkezi Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım’ı İYİ Parti’ye bıraktı.

“Millet İttifakı”adı altında Samsun’daki ittifak kararını CHP tabanı almadı.

Yukarıdakiler öyle uygun gördü!

Karar açıklanınca 35 yıllık CHP’li Cengiz Akşan adeta yıkıldı.

CHP’ye emek ve katkı vermek istemesine karşın, ittifakla siyaset seyrinin başka şekilde sürdüğünü gözlemledi. CHP’nin önünde iki gün eylem yaptı.

CHP’li adaylarla seçimlere girilmesi gerektiğini savundu.

Seçimlere CHP logosuyla çıkılmaması üzerine ailesiyle, çevresiyle, sendika ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle, çok sayıda kişi ve topluluklarla görüşerek İlkadım’da 5 aydır yaptığı çalışmalarının bir başka parti logosunda olmasını uygun görmedi ve CHP’den istifa etti.

Bağımsız olarak halkın karşısına çıkma kararı aldı.

Bu kararını da şu sözlerle açıkladı:

“Halkın, sokağın, emekten, barıştan, özgürlükten, demokrasiden, sevgiden, kardeşlikten yana olarak bağımsız ve tüm insanların adayı olma kararı verdim.”

Bu kararı almasında en büyük etkenin Atatürk şehri, milli mücadele kenti Samsun ve İlkadım’ın CHP’ye bırakılmaması olduğunu söyleyen Akşan, bunu da şöyle dile getirdi:

“19 Mayıs şehri Samsun’un 100. yılına girdiğimiz Atatürk topraklarında, Samsun ve İlkadım İYİ Parti’ye bırakıldı. Benim eleştirim CHP’deki ilkesizliğe ve duruşa. Bu ittifakı parti tabanı almadı. Siyaset tabandan tavana değil, tavandan tabana yapıldı. CHP’liler beni yanlış anlamasın. Beni herkes tanıyor, duruşumu biliyor.”

Cengiz Akşam, aday olduğu İlkadım’da ara vermediği saha çalışmalarına hızla devam ediyor. Çalışmalarında aldığı olumlu tepkiler en büyük moral kaynağı oluyor.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar