loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SST DESTEK ALAMADI 'PERDE' AÇTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 75 çocuk oyunu, 199 profesyonel ve 54 geleneksel olmak üzere 328 özel tiyatroya yardım yaparak destek oldu.

Samsun Sanat Tiyatrosu (SST) her yıl olduğu gibi bu yıl da bakanlığın bu "destek" paketinden yararlanamadı.

SST ayakta kalabilmesi için pandemi süreci boyunca kapalı olan perdesini 30 Eylül'de açma kararı aldı.

Ve "Kuvayı Milliye Destanı" ile "Perde" dedi.

Samsun Sanat Tiyatrosu, 30 Eylül Çarşamba günü saat 20.00'de Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür Merkezi Küçük Salon'da Nazım Hikmet'in "Kuvayı Milliye Destanı" adlı oyunu sergileyecek.

SST Genel Sanat Yönetmeni Yaşar Gündem, Kültür ve Türizm Bakanlığı'nın açıkladığı destek paketi ile ilgili olarak Gezi olaylarından bugüne kadar destek paketinden yararlanamadıklarını söyledi.

Yaşar Gündem'in "destek" konsundaki tepkisi nasıl oldu.

Şimdi sözü ona verelim:

"Kültür Bakanlığı destek paketini açıkladı. Siz güzel halkımın vergilerinden kesip biçip tiyatro yapmaya destek olmak için dağıtılan paralar. Gezi olaylarından bu güne değin, bu sene dahil Samsun Sanat Tiyatrosu yine kapsama alanı dışında. Bu zamana kadar inanın hiç zoruma gütmedi de, bu sefer beklentiye girdim. Hani bir yaraya merhem misali. Mart 2020 den bu güne değin perdelerimiz kapalı. Şaşırmadık elbette hayır, ama yine de dişimizle tırnağımızla yaşamaya devam edeceğiz. Üretmeye, eleştirmeye, bildiklerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Sarayın sofrasından çöplenmeden halkımızın samimi kucaklamasıyla yarınlara yelken açacağız. Umudu yitirmeden 30 Eylül’de 'perde' diyoruz."

Yaşar Gündem yönetip oynadığı Kuvayı Milliye Destanı adlı oyunla ilgili de şunları söyledi: "Nazım Hikmet'in 1939 yılında yazmaya başladığı ve 1941'de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri (desten) şirin Kurtuluş Savaşını anlattığı bir destandır."

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar