loading...
Samsun
DOLAR8.8736
EURO10.4799
ALTIN499.04
ZEKERİYA FIRAT

ZEKERİYA FIRAT

Mail: gazetenizhalk@gmail.com

‘Su, fiyattır’

“Su hayattır” sloganı, Samsun’da ‘su fiyattır’ oldu.

Hatırlanacağı üzere Büyükşehir Belediyesi, yerel seçimler öncesinde içme suyunun metreküp fiyatına ‘enflasyonla mücadele’ kapsamında yüzde 15 indirim yaptı. Yerel seçimleri AK Parti’nin kazanmasından sonra suyun metreküp fiyatına yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapıldı, faturalara her ay TÜFE zammı eklenmesi kararı alındı.

2019’dan buyana su faturalarına kademeli yapılan zamlar neticesinde, kentte vatandaş Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanır hale geldi. Ne gariptir ki, su zammıyla gelen SASKİ Genel Müdürü’de gitti.

Mayıs ayı tarifesine göre konutlarda şuanda suyun metreküp fiyatı 4 lira 85 kuruş, işyerlerinde ise 9 lira 59 kuruş . SASKİ Genel Kurulu’nda ise suda komedi şeklinde yüzde 5’lik indirim kararı alındı. Konutlarda geçerli olacak indirime göre; suyun  metreküp fiyatı 4 lira 61 kuruşa çekildi, işyerleri kapsam dışında bırakıldı. TÜFE zammının ise devamı yönünde karar alındı. Alınan indirim kararı, TÜFE zammı ile birlikte bir yada iki ay sonra kaybolacak.

Faturada sadece metreküp fiyatına zam yapılmıyor, tüm kalemlere küçük küçük çaktırmadan zamları yansıtıyorlar. Vatandaşlar ise gelen yüksek faturalara isyan ediyor. SASKİ, Büyükşehir Belediyesi’nin şuanda kasası konumunda. Kasaya sıcak para girişi, 365 bin aboneden alınan fatura bedelleri ile oluyor. Sayıştay raporu da bu tezat duruma dikkati çekerek uyarılarda bulunmuştu. Ancak SASKİ’de borç sarmalında.

3 milyar liraya yakın borcu bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin tüm gelirleri, gayrimenkulleri ipotek altında. SASKİ desen 1 milyar 100 milyon liralık borç ile gün geçtikçe hareket kabiliyetini kaybetmek üzere. 42 milyon Avroluk borç, her geçen ay dahada katlanıyor. SASKİ ve Büyükşehir Belediyesi, her ay milyonları, sadece borç faizine ödemek zorunda kalıyor.

Durum böyle olunca yanlış yönetimin faturası, halka çıkıyor, mecliste komedi gibi indirim kararları alınıyor. 1 Haziran’da normalleşme takvimi açıklanacak. Normalleşme takviminde Allah herkesin yardımcısı olsun diyelim. Yöneticiler, ellerini vicdanlarına koysunlar.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar