loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SU ZAMMININ İPTALİ DAVASI NE OLDU?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 oranında zam yapma kararı aldı. Karar 23 Mayıs 2019 tarihinde toplanan Genel Kurul tarafından alındı. Suyun birim fiyatı 3.18’den 3.97’ye çıktı. Ayrıca su tarifelerinin TÜİK tarafından her ay açıklanacak olan TÜFE oranında artırılması da karar altına alındı. Yüzde 25 zamlı yeni uygulama 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren uygulamaya çeçti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin suya yaptığı zammın iptali için Samsun Barosu avukatlarından Arzu Sabuncu ve Buğra Genç “su zammının iptali ve yürütmesinin durdurulması” talebiyle Samsun İdare Mahkemesi’ne 12 Haziran 2019 tarihinde dava açtı. İki avukat yüzlerce müdahillik talebini de mahkemeye sundu.

Avukat Arzu Sabuncu açtığı davada, Büyükşehir Belediyesi’nin seçimlerden önce yüzde 15 oranında suya indirim yaptığını ancak 31 Mart seçimleri sonrası içme suyuna yüzde 25, okuma bedeline ise yüzde 150 zam yaparak, zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı aldığı hatırlatılarak, zammın vatandaşı zora soktuğu, artışın kar amacıyla yapıldığı ileri sürerek yapılan zammın iptal edilmesini talep etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin suya yaptığı yüzde 25'lik zam hakkında açılan iptal davasında mahkeme ara karar verdi. Mahkeme oybirliği ile verdiği ara kararda, zammın nedenlerini Büyükşehir Belediyesi'ne sordu.

Bu arada bilirkişi olarak görevlendirilenler arasında su zammına kabul oyu veren MHP’li Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cemalettin Kola da yer alınca, Arzu Sabuncu’nun itirazı üzerine Kola bilirkişilikten çekildi. Yerine yeni bilirkişi tayin edildi.

Dava açıldığında 3.97 lira olan suyun birim fiyatı 5 liraya yaklaştı.

Suya yapılan zamdan ve açılan davadan bu zamana kadar21 ay geçti.

İdare Mahkemesi henüz dosyayı karara bağlamadı.

FHuE7U

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar