loading...
Samsun
DOLAR13.7069
EURO15.5164
ALTIN784.78
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

SURİYE KRİZİ

İdlib’de 34 gencimizin katledilmesi, Suriye’de yaşananlar ve bundan sonrasına değin büyük kaygı ve tepki uyandırdı toplumda. Ardından Şam’a gidip Esad’ın kafasına çuval geçirme histerisiyle başlayıp Moskova’da “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğini ve ülkenin toprak bütünlüğünü tanıyoruz” biçiminde sonuçlanan bir süreç yaşandı. Batı’ya karşı son kozumuz olarak da, ülkemize sığınan çaresiz insanları kullanarak “sınırları açtık ,gidin!” dedik…

Suriye’de başından beri yapılan yanlışlar, yenilerini yaratmaktan başka bir işe yaramıyor!

Aşağıdaki satırları dört yıl önce yazmıştım. Geçen sürede ne değişti, takdiri size bırakıyorum…

“Cenevre görüşmeleri sorunlu başladı. Tarafların birbirlerini muhatap kabul etmediği, ancak diğer taraflarca ilişkiye zorlandığı bir süreç yaşanıyor. Bu denli güvensizliğin olduğu görüşmelerden, uzlaşma, barış, hatta ateşkes beklemek de mümkün görünmüyor.

Ortadoğu’da ne zaman sosyal  veya ekonomik bir hareketlilik belirse , diğer bütün emperyalist devletlerle birlikte Türkiye’de muhafazakar çevrelerin hassasiyetleri de tavan yapar .Irak’tan sonra Suriye iç savaşında da  böyle oldu.

Neo-Osmanlıcılık olarak tanımlanan  Türkiye’nin bu dış politikasının önemli   mimarlarının başında Davutoğlu gelmektedir, Uzun yıllar Erdoğan’ın danışmanlığını yaptıktan sonra, meclis dışından önce dışişleri bakanı, ardından da başbakan olması bu düşüncenin devletin dış politikası olarak kabul edildiğini göstermesi açısından da önemlidir.

Bu politikaları  eleştiren kesimler ,doğru olanın Türkiye’nin taraf olmayıp cephe ülke olmak yerine, merkez ülke olmasının daha yararlı olabileceğini belirtiyorlar.

Osmanlı bakiyesi olduğumuz ve  bu bölgenin eski topraklarımız olduğunu hatırlayarak sürece müdahil olmamız, dışarıda  pek hoş karşılanmıyor!

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın,  Beşar Esad'ın devrilmesine fazla yatırım yaptıklarını, Türkiye’nin Şii ve Kürt karşıtı olan, laik olmayan bir Sünni Arap yönetimi desteklediğini, Suriye'nin kuzeyine yapılacak bir hamleye hem ABD  hem de Rusya’nın izin vermeyeceğini ifade etti Cockburn.  Suriye görüşmelerinde kaybeden tarafın Türkiye olacağını yazdı Independent.

Rusya ile yaşanan kriz ,iki buçuk milyon mülteci ve IŞID’in katliamları izlenen politikaların şimdiye kadar ortaya çıkan sonuçları.

Dileriz bu süreç hem bölge halklarına hem de bizin insanlarımıza daha büyük bedeller ödetmeden barışla sonuçlansın…”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar