loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

TABİP ODASI’NDAN ‘HOŞ GELDİNİZ’

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Neslihan Funda Furtun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Mıdık ile birlikte Tıp Fakültesi’nin yeni öğrencilerine "Samsun Tabip Odası ve Meslek Örgütü" konulu ders verdi.

Neslihan Funda Furtun hekim örgütlülüğünü anlattı.

Mesleğe ilk adımını atan gençlere “hoş geldiniz” dedi.

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Neslihan Funda Furtun tıp fakültesinin yeni öğrencilerine verdikleri “Samsun Tabip Odası ve Meslek Örgütü” konulu ders ile ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Mesleğe adım atmış çiçeği burnunda genç meslektaş adaylarımıza meslek örgütümüzü, neler yaptığını, sağlık hizmeti sunarken yaşadığımız sorunları, bu sorunlarla başa çıkabilmeleri için yalnız olmadıklarını, birlikte bütün sorunları aşabileceğimizi, yaşanmışlık ve profesyonel deneyimlerimizle paylaştık.”

Sadece Tabip Odası Başkanı Neslihan Funda Furtun değil, Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Alper Aktaş da Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencilerine “Hekimler Neden Örgütlenmeli?” konulu ders verdi.

Dr. Alper Aktaş dersten sonra izlenimlerini şu sözlerle ifade etti:

“Genç meslektaşlarımızın sorgulayıcı, anlama ve kavrama isteği ülkemizin geleceği için umutlarımızı yeşertti.”

EMEKLİ-SEN SEMT PAZARLARINDA

DiSK Emekli -Sen Samsun Şubesi, DiSK Emekli-Sen Atakum Temsilciliği ile birlikte, Atakum semt pazarlarında emekliler ile buluşmaya devam ediyor.

Sendika üyeleri, emeklilere yaşam koşullarının iyileştirilmesi için, ekonomik kriz ve salgın hastalık koşullarında sorunlarının dile getirilmesi için DiSK Emekli-Sen'e üye olmalarının önemini başarmanın yolunun örgütlü olmaktan geçtiğini söyleyerek şu sözlerle anlatıyorlar:

“Emekli olma koşullarımız zorlaştırıldı. Yaş sınırı getirildi. Gün sayıları arttırıldı. Aylık bağlama oranları düşürüldü. Esnek çalışma kuralı getirilerek iş güvencesi ortadan kaldırıldı. Büyümeden aldığımız pay kaldırıldı. Taban aylık uygulaması ve sosyal yardım zammı kaldırıldı. Aylıklarımıza refah payı eklenmez olduğu gibi, Enflasyon oranları sürekli düşük gösterilerek daha az aylık almamız sağlanıyor.”

Sendika üyeleri, semt pazarlarında emeklilere “Emekli arkadaş şikayet etmekte haklısın. Ancak haklar, örgütlü mücadele ile kazanılır” başlıklı bildiri de dağıtıyor, bildiriyi alıp okuyan emeklilerden bazıları destek olacaklarını ifade ediyorlar.

‘LEBALEB RAP KONSERİ’

Salgına rağmen ülke genelinde “lebalep” gerçekleştirilen AKP il kongreleri ve 7. Olağan Kongresi maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmeden yapıldığı için vaka sayılarında gözle görülür artış olmuştu.

AKP’nin “lebalep” kongreleri eleştirmiştik.

CHP’li Atakum Belediyesi’nin de koronavirüs ortamında 31 Ağustos’ta “Emek Park’ta yapılmasına izin verdiği “Rap Konseri”ndeki kalabalık katılımın Samsun’da vaka sayı oranında ciddi bir artış olması bekleniyordu.

İğne atsan yere düşmeyecek bir ortamda gerçekleştirilen konserde korona vaka sayısında artış olmaması zaten olanaksızdı.

Nitekim olan oldu.

Korona virüs vaka oranlarında bir önceki haftaya göre yüzbinde 34,14 vaka sayı oranında yüzde 19 artış oldu. 28 Ağustos-3 Eylül haftasında 2 bin 408 vaka tespit edilirken, 4-10 Eylül haftasında vaka sayısı 2 bin 871’e yükseldi.

Korona virüs nedeniyle her gün 200-300 arasında can kaybının yaşandığı her gün 30 bine yakın kişinin testinin pozitif çıktığı ülkemizde yapılmak istenen konserlere valilik izin vermemelidir.

Verilirse bile sayı sınırlı tutulmalı, konser alanı çevrilmeli, girişlerde de PCR ve aşı kontrolleri yapılmalıdır.

İzin verenler, kendilerini adına “protokol” denilen yerde izleyicilerle arasına mesafe vererek koruma altına alırken, birbirlerini ezercesine konser izleyenlerin korona virüse yakalanabileceğini de hesap etmelidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar