loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

TDMMB Samsun Şubesi kuruldu

TDMMB-Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Samsun Şubesi hayırlı olsun.  İnsanlık için, Türk Dünya sı için, Türkiye için ve Samsun için faydalı çalışmalar yapacağına inanıyoruz. Samsun’da, mühendislik ve mimarlık camiasının tanınmış ve saygın simaları kurucular arasında yer almış bulunmaktadır…

Seyfettin MUTLU, Cemal KULEİN, Hamdi GÜLER, İsmail SEVİNDİK, Özlem MARAŞ, M. Asım KILIÇASLAN, Ender KOZAL, İrfan Peker BEKEM, Müfit GÜNEY  kurucular olarak görevlendirilmişlerdir.

Genel merkez yönetim kurulunu, yine  Türkiye’nin  mühendislik ve mimarlık alanındaki etkili simaları oluşturmuş bulunmaktadır.  Genel başkan Mücahit Demirtaş-Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, genel Başkan vekili Akif Özkaldı-Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı, genel başkan yardımcıları; Enver İskurt-Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, Alparslan Bayraktar-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı, Raif Yetim-İETT Genel Müdürü (emekli), genel sekreter-İlyas Demirci-Kurucu Genel Başkan ve SASKİ Genel Müdürü olmak üzere;  Merdan  Hürmeydan, prof.dr.Haluk Görgün, Nihat Özdemir, Ekrem Yüce, prf.dr.İbrahim Uslan, Bilal Çelik, Metin Keşap, Mevlüt Aydın, Bekir Karacabey, Ali Ethem Yıldırım, Haydar Çiftçi, Ali Koç, Emir Ali Göze, Kazım Cengiz, Ali İhsan Kaya’dan oluşan önemli mevki ve makamlarda bulunan meslek mensupları genel merkez yönetim kurulunda yer almaktadır.

 TDMMB, düzenlediği kurultaylarla ve bir çok etkinlikle sesini duyurmakta, kurultay çalışmalarındaki amaç şöyle belirtilmektedir:

“Türk dünyasında dilde fikirde işte birlik paydasını Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik alanında da hayata geçirilmesi, mesleki eğitimlerin, mesleki gelişmelerin ve alan uygulamalarının müşterekliğinin sağlanmasının yanında; çeşitli sebeplerle tahrip olan, kaybolmaya yüz tutan ve bulunduğu coğrafya dışında bilinmeyen mimari eserlerin durum tespitlerini yaparak yok olmalarının önüne geçmek ve bilinmelerini sağlamak kurultayın öncelikli amacıdır.

Kurultayın uzun vadedeki hedeflerinden biri de Türk Dünyası ve uluslararası camianın harekete geçirilerek bu eserleri onarımlarına kaynak sağlamaktır. Diğer bir deyişle kurultay, Türk Dünyasının ortak değerleri olan üç boyutlu eserleri yaşatmaya çalışmaktadır. Kurultayın ideolojik ve siyasi hiçbir yönü yoktur. Konulara salt bilimsel Açıdan yaklaşmakta buna özellikle dikkat edilmektedir.

Geçmişte ve günümüzde Türk Devleti ve Toplulukları olarak coğrafi kuşatıcılığı sağlama üzere; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan Tacikistan, Moğolistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Irak, Afganistan, Suriye, Lübnan, Mısır, Kuzey Afrika, Gürcistan, Batı Trakya, Kosova, Romanya, Makedonya Bulgaristan ve Arnavutluk Temsilcileri ve Almanya, Fransa, Amerika, Avustralya, Belçika ve İsviçre’de yaşayan, Dünya Kamuoyundaki Türk Dünyası olarak adlandırılan ülke ve topluluklardaki Türk ortak kültürüne ait Mimari ve Şehircilik konularını müzakere etmek, Türk Dünya’sında Dilde, Fikirde, İşte Birlik anlayışını hâkim kılmaktır.

TDMMB, mühendislik ve mimarlık camiası ile birlikte “Dilde Fikirde İşte Birlik” felsefesiyle Türk İslam coğrafyasında; köklü geçmişimizden aldığımız yüksek değerlerle geleceğimiz muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak hizmetleri kendisine Şiar edinmiştir. 36 ülke temsilcilikleri bulunan birliğimiz Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultaylarını, Kaşgar’dan Endülüs’e Türk İslam Şehirleri Şehrengiz toplantılarını ve Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatlarının organizasyonunu yürüten bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

13. Olağan Genel Kurul Toplantısında Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Mehmet Cahit TURHAN’a “Türk Dünyası Mühendislik ve Mimarlar Birliği Onur Kurulu Başkanı” Unvanı Tevcih Edilmiştir.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar